MARMARİS MANŞET

¼ NEDEN AŞI OLMADI?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Aşı sırası geldiği halde vatandaşların, ¼ aşılanmamış, neden aşılanmamış iddiaları ise haberlerin gündeminde ilk sırasına oturdu. Bu aşılanmayan vatandaşlarımız, aşıyı mı red etmişler, yoksa salgın hastalığını geçirmiş olanlar mı, yoksa bilinmedik başkaca bır durum mu vardı ve benzeri sorular arka arkaya sıralandı ve bu soruların sebebi zaman gecirilmeden acilen irdelenmelidir.
Bu soruyu en net kim açıklayabilir, elbette sağlık bakanımız.
Konu önemli. Aşı sırası gelmiş atmış yaş üstü vatandaşlarımızın sayısı, 16.105.536 kişi, 2020 resmi kayıtlara göre. Aşı sırası geldiği halde olmayan, ¼ vatandaşımız aşı olmamış ise bu vatandaşlarımızın sayısı, 4.026.384 olmaktadır.
Bu çok büyük bir oran ve de çok büyük bir yaşamsal risk demektir. Ülkeminzde, melun salgının etkilerini minimize etmek icin, en az atmış milyon vatandaşımızın aşı olması gerekmektedir, ve bu hususu da seksen beş milyon insanımız bilmektedir.
Her vatandaş, ükemizin melun saldırıdan korunması ve kollanması için aşı olmanın önem ve hassasiyetinin farkında olması gerekir.
Vatandaş bu hayati hassasiyeti göstermez ise yapılan aşı ve emekler boşa gidecektir. Türkiye, evrensel ortamda yalnız kalabilecek, derdine, imkanları var olmasına ve gerekenlerin yapılmasına rağmen çare bulamaz halde olabilecektir.
Elbette aşı olma veya olmama, kişinin hakkıdır.
İktidar, acilen aşı olmak istemeyenlere, neden aşı olmadıklarını, aşı olmamanın, kişilere ve ülkemize ne kadar telafisi mümkün olmaya acı ve yükler getirebilecegi konusunda, görsel ve yazılı basın kanalı başta olmak üzere, bilgilendirme yapmalı ve tıp dünyasını bu konuda seferber etmelidir.
Türkiye salgına esir edilmemelidir, edilmeyecegine inaçımız tamdır, yeterki her vatandaş üstüne düşen görevi yapsın.

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!