MARMARİS MANŞET

“İNGİLTERE SEÇİMLERİ TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

“İNGİLTERE SEÇİMLERİ TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi  CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, İngiltere Büyükelçiliği’nde, İngiltere seçimlerinin değerlendirildiği toplantıya katıldı. Erbay, İngiltere seçim sonuçlarının AB’ye ve Türkiye’ye etkileri olacaktır dedi.

İngiltere Büyükelçiliği’nde düzenlenen toplantıya CHP Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ve AB Uyum Komisyonu üyeleri de katıldı. Toplantıda İngiltere Büyükelçisi ile katılımcılar seçim sonuçlarının İngiltere – Avrupa Birliği ve Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerine olası etkileri değerlendirildi.

Toplantı sonrası İngiltere seçimleri ve Türkiye – AB ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulunan CHP’li Erbay, “İngiltere’de geçtiğimiz hafta yapılan seçim sonuçlarını ve Avrupa Birliği’ne etkilerini değerlendirdik. İngiltere’deki seçimleri AB karşıtı Muhafazakar Parti kazandı. İngiliz halkı bu yönde bir irade ortaya koydu. Bu seçimler İngiltere için yeni bir süreci ortaya koyacaktır. Seçim sonuçları İngiltere için önemli olduğu kadar AB’nin geleceği ve Türkiye’nin üyelik süreci için de büyük önem taşımaktadır. Seçim sonuçlarına göre, İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkışıyla ilgili çerçeveyi düzenleyen Brexit Antlaşması’nın kabul edileceği öngörülüyor. Eğer bu anlaşma kabul edilirse İngiltere’nin AB’den ayrılacak olması hem AB için hem de Türkiye için tekrardan kartların karılması anlamına gelecektir. Türkiye için bir taraftan AB üyeliği ile ilgili diğer taraftansa İngiltere ile olan ilişkileri açısından yeni bir süreç olacaktır. Yeni oluşan duruma göre menfaatlerimiz doğrultusunda tavır alacağız. İngiltere ve AB ile olan ilişkiler konusunda yeni bir tutum belirlememiz gerekecek. Yeni gelişecek bu duruma göre siyasi ve ekonomik konularda, malların serbest dolaşımı, gümrük mevzuatı ve ticari anlaşmalar konusunda ülkemizin çıkarlarını temel alan yeni düzenlemelerin acilen ve ciddiyetle yapılması gerekiyor. Bu sonuç AB’nin geleceğinin nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz. Biz de Türkiye olarak seçim sonuçlarının etkilerini yakından takip edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!