MARMARİS MANŞET

150 MİLYAR DOLAR

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz yıl sonu bildirisinde Türklerin Alman Bankalarında en az 100 Milyar dolar mevduatı olduğunu bildirdi.  İsviçre, Fransa, Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ise yaklaşık toplam 50 Milyar dolar birikimleri olduğu ifade edildi.

Toplam tahmini en az 150 Milyar dolar…Yurtdışındaki Türklerin birikiminin Türkiye’nin bir yıllık Milli gelirinden fazla olduğu ifade edildi.

Bu hesap sahiplerinin büyük kısmı kendilerini Yabancı ülke vatandaşı olarak gösterip veya Yabancı ülke vatandaşlığına geçip yapılan anlaşmalarla Türkiye’ye hesaplarının bildirilmesini istemedikleri de eklendi.

Şimdi Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye genelinde toplanan bağış miktarını veya Devletin Virüs nedeni ile koyduğu meblağı düşünürseniz yurtdışında büyük bir hazine olduğunu görmemek mümkün değil.

Sevgili okurlar eski bir arkadaşımın oğlu olan Alman Bankası Commerzbank şube Müdürü yaklaşık bir yıl önce bana “Türkiye’de neler oluyor, son on gün içinde Türkler yalnız bizim şubeye 11 Milyon Euro yatırdı veya transfer etti” demişti.

Bu 150 Milyar doların sadece bir kısmı dahi Türkiye’ye gelebilse bütün sorunlar aşılır belkide gerçekten Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olabiliriz.

Ama gelir mi, nasıl gelir? Çok ama çok şüpheliyim…

Yinede Türkiye’de bu konuda uzman beyinlerimizin düşünmeleri ve belki iyi faizli ve devlet garantili kağıtlar çıkararak para sıkıntısını kimseden borç almadan atlatma yoluna gidilebileceği ihtimali üzerinde çalışmalıdırlar.

Avrupa’daki 3’cü ve 4’cü Jenerasyonlar artık Türkiye’den tamamen kopmuş durumdalar. Türkçeyi bile konuşamamaktalar.

Onlar bu konuda hiçbir şey vermezler bu kesin ancak sağ olan 1’ci ve 2’ci jenerasyonlar hala Türkiye’ye bağlıdırlar ve sağlam bir güvence verilmesi halinde bu şekilde bir katkı sağlayabilirler.

Bunu daha öncede yapmışlardı.

Bu Türkiye Cumhuriyeti için büyük bir şanstır, tarihin en büyük ekonomik krizine ilaç olmayı denemeye değmez mi?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!