MARMARİS MANŞET

232 YILLIK CAMİYE TARİHİ DOKUNUŞ

232 YILLIK CAMİYE TARİHİ DOKUNUŞ

İlçemiz Marmaris’in en eski camilerinden biri olan İbrahim Ağa Eski Camiinde yapılan tadilatların ardından Camii İmamı Mehmet Akif Durgut mesaisini caminin iç ve dış cephesindeki çeşitli tadilatlara ayırarak geçiriyor.

Bilindiği üzere COVID-19 nedeniyle İçiçleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda camilerde ibadet etme kısıtlaması getirilmişti. Bu sırada  camii imamı Mehmet Akif Durgut Vefa Sosyal Destek Grubu’nda görev alarak vatandaşlara yardım götürdü. Durgut, Vefa Sosyal Destek Grubu’nda görevlerinin bitmesinin ardından mesaisini caminin iç ve dış cephesindeki çeşitli tadilatlara başlayarak devam ediyor. Ayrıca bu sürede Vefa Sosyal Destek Grubu’nda görev yapan önceki dönemlerde Ak Parti Marmaris İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Karaboğa ve görevliler de yardımcı oluyor.

Görevliler ilk olarak camiinin halılarını yıkayıp özel dezenfektan maddeleri ile dezenfekte etti. Camlar, çerçeveler boyanıp değiştirilerek caminin iç ve dış ışıkları ve minarenin ışıklı letleri komple değiştirildi.

1788 yılında yapılan camiinin Marmarisli işadamı Kaptan Şükrü Tugay’ın adını taşıyan çeşme hayratı özel yaldız ile boyanıp mermerle kaplandı. Ayrıca vatandaşların sıklıkla kullandıkları camii çeşmesine arıtma cihazı takılarak su içilecek duruma getirildi.

  Camiinin gönüllü  görevlilerinden Kadir Usta tüm duvarları özel bir madde ile özenle sıvalama montajını gerçekleştirdi. Caminin iç duvarları komple boyandı.  İsmail Özlü ise kaynak isleriyle uğraştı. Eski tenteler yerinden sökülüp yenileri monte ettirildi.

Camiinin çalışmalarına gönüllü olarak destek veren Ahmet Karaboğa, “COVID-19 sürecini en iyi şekilde değerlendirdik. Camimizin ihtiyaçlarını ve yapılması gereken eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz. Hayırsever işadamı Esat Tugay’ı da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdim. Akabinde İşadamı Tugay caminin eksikliklerini gidermek için bizden bilgi aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!