MARMARİS MANŞET

33 KRİTERİ KORUMAYI BAŞARDIK

33 KRİTERİ KORUMAYI BAŞARDIK

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Buna göre Muğla’da 105 plaj, 8 marina ve 4 yat mavi bayrağın sahibi oldu. Bunlardan 19 plaj ve 3 marina Marmaris’te bulunuyor. Bu yıl Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Böylece Türkiye yine plaj sayısı ile Dünya 3’üncüsü oldu.

MARMARİS’İN MAVİ BAYRAKLI MARİNA VE PLAJLARI

Marmaris’te marina dalında Martı Marina, Netsel Marina ve Adaköy Marina olmak üzere 3 marinada Mavi Bayrak dalgalanırken plaj dalında da Club Sei, Marmaris Belediye Halk Plajı, Poseidon Otel, Tui Blue Grand Azur, Green Nature Diamond Hotel, İdeal Prime Beach, Grand Yazıcı Club Turban Otel, Labranda Mares Marmaris,  İçmeler Grand Yazıcı Marmaris Palace, Martı La Perla, Sentido Orka Lotus, Martı Resort, Hotel Aqua, Turunç Turunç Premium Hotel, Turunç Resort Hotel, Kumlubük Maris Beach, Turgut Köyü Angel’s Marmaris Hotel, Orhaniye Köyü Club Mistral Martı Marina Halk Plajı ve Hisarönü D Maris Bay The Bay Plajı olmak üzere 19 plajda Mavi Bayrak dalgalnıyor.

MUĞLA’DA 4 BİREYSEL YATA MAVİ BAYRAK

Muğla genelinde ise D-Marın Turgutreis Xanax, D-Marın Turgutreis In Love, D-Marın Göcek Soda ve

Ece Marina Passıon 1 üzere 4 bireysel  yata Mavi Bayrak verildi.

TÜRKİYE PLAJLARI İLE DÜNYA 3’ÜNCÜSÜ

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını 10 Haziran’da açıklayacağını bildirdi. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3’üncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor.

Ülkemizin elde ettiği bu başarı üzerine Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları söyledi:

”Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın “doğal çevre” olumlu etkilenen nadir alanlardan biri oldu. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenecek. Deniz, kum, güneş ağırlıklı gerçekleştirilen kıyı turizminde, normalleşme hazırlıkları sürecinde açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave birtakım kriterler de uygulanacaktır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2020 yılında sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.

Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliğinin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlatılmış olup çıkış noktası halk sağlığını korumak ve bunu çevre eğitimi ile bilinçlendirmek olmuştur. Ülkemizde ise 1993 yılında uygulanmaya başlamıştır.

MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ

Mavi Bayraklı plajlar 33 önemli kritere sahiptir. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazılarıdır. 

Mavi Bayrak kriterlerine ilave olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim Kurulumuzun Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlediği hususlar da esas alınarak plaj, marina ve yatlarımız için gerekli önlemler alınacaktır. Bu yıl şezlong mesafeleri, donanım ve ekipmanların hijyenine yönelik önlemler, atıkların yönetimine dair birtakım ilave kriterleri uygulayacağız. 

“Çevre sağlığı olmadan insan sağlığı ve sürdürülebilir turizm olmaz’ 2020 yılı için ana temamız olacaktır” dedi.

VİRÜSE KARŞI TERCİH MAVİ BAYRAK

TÜRKİYE Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, “Mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal ölçümler arttırılacak. Öte yandan Covid-19 nedeni ile alınacak ilave tedbirler, plajlarda yerel, ulusal ve uluslararası denetimler nedeniyle Mavi Bayrak’lı plajların tercih edilirliği artacaktır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!