MARMARİS MANŞET

45 Yıllık Madalya Yolculuğu

Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garanti Anlaşması’nın III. maddesine dayanarak gerçekleştirildi.

Bir günde çıktığımız Kıbrıs Çıkarmasının madalyası 45 yıl sonra geldi.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Atasoy çağrısı üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreninde hazır ve nazır bulunduk. Marmaris Muharip Gaziler Derneği Başkanı Azmi Özkan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 45 yıllık gecikme ile gelen madalyalar üzerine hem sitem hem de teşekkür cümleleri içeren açılış konuşmasının ardından Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Atasoy o günleri anımsatan ve müdahalesi ile bir soy kırımı önleyen Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerini öven, minnet ve duygu yüklü konuşmasını Atatürk’ü de anarak şehitlerimize rahmet, Gazilere teşekkür ederek bitirdi.

Bu toplantıda Madalyaları veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağını da görmek isterdik. YOKTU.

Bu toplantıda Marmaris İlçe Müftüsü Mehmet Yorulmaz tarafından şehit ve gazilerin ruhuna okunan Kura’n da Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşındaki silah arakadaşları ile Kıbrıs Çıkarması sırasında Başbakan olan ve son Marmaris Belediye Meclis toplantısında Kenan Evren Caddesi’nin adı değiştirilerek ismi koyulan rahmetli Başbakan Bülent Ecevit ile rahmetli KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş adını duymak isterdik. DUYAMADIK.

Toplantı hayatta olan gazilerin madalyalarını bizzat, hayatta olmayanların madalyalarını ise yakınlarının almasıile son buldu.

Sanırım bu aksaklıklar bir çok ülkenin fahri konsolosluğunun bulunduğu Marmaris’te KKTC Fahri Konsolosunun bulunmamasından kaynaklanıyor. Unutmayalım ki KKTC yi biz ülke olarak saymazsak hiçbir ülke onu tanımaz. Onun için Marmaris’e onları temsil edebilecek bir fahri konsolos atamalarını öneriyorum ve bu işi de kabul ederse, Erol Uysal dostumuzun layıki ile temsil edeceğini düşünüyorum.

Bu toplantıya katılanların yaş ortalamasının +65 olması ve çeşitli rahatsızlıklardan engelli olması Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Salonu’nun engellilerin sahneye çıkabileceği ve tiyatro dekorları ile konser sistemlerinin sahneye direkt olarak ulaşabileceği bir fiziki proje rehabilitasyonunun gerekliğiliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Hoşça kalın, dostça kalın.

Umur Özlüer

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!