MARMARİS MANŞET

59 YIL SONRA DÜŞÜNEBİLDİK

Sevgili okurlar birkaç defa bu köşede ve Almanya’da ki Alman Gazetesindeki köşemde yazmıştım. Kavgayı, tartışmayı artık bırakın, kavga ile hiçbir yere ulaşamazsınız sadece kendinizi dünyanın gözü önünde küçültürsünüz diye, çok defa yazdım.  Avrupa’da ki Türk çocuklarının ne doğru dürüst Türkçe bildiklerini, ne de Atatürk’ü tanıdıklarını belirttim.

Geçen akşam oldukça çok izlenen bir Türk televizyonunda Türk Hükümetinin Almanya’ya resmi müracaat yaparak Berlin, Frankfurt ve Köln’de Türk Okulu açmak istediğini bildiriyordu.

Türk İşçileri ilk 1961 yılında Almanya’ya gitmeye başladı ve şu an 4.200.000 (Dört milyon iki yüz bin) kişiler. Bunların içinde Alman vatandaşlığına geçenlerde elbette mevcut.

Almanya’da hiç Türk Okulu yok, Türk çocuklar mecburen Alman Okullarına gidiyor. Atatürk’ü bilmeyen tahmininizden çok sayıda çocuk var.

Almanlar bu çocukların entegre edilmesi yerine asimile edilmesini yani Almanlaştırılmalarını istiyor ve yıllardır gereğini yapıyor.

Almanya’da eğitim Milli değil ve her Eyaletin kendi Eğitim Bakanı var. Yaklaşık bir ay önce konuştuğum Alman Eyalet Eğitim Bakanına Türklerin Almanya’da okul açmaları gerektiğini söylediğimde bana “bu mümkün değil çünkü Türkler AB’de değil ve aramızda bu konuda bir anlaşma yok, mütekabiliyet var , Türklerin şimdi mi aklına geldi” demişti.

Aslında çok geç dahi olsa Türk hükümetinin çok müspet bir düşüncesidir. Ne yapıp yapıp Almanlara bunu kabul ettirmek gerekir.  Kanımca bu Kanal İstanbul’dan çok daha önemli hayati bir konu.

Türkiye artık 2020 yılında bazı yasakları kontrollü olarak kaldırmalıdır.  Yabancılar Türkiye’de okul da açabilmeli, Üniversite de açabilmeli.

Bundan asla korkumuz olmamalı…

Şöyle bir bakacak olursanız bugün Milyonlarca Türk çocuğu Almanya olsun başka ülkeler olsun yurtdışında eğitim alıyor, yabancı Üniversitelere çok büyük ücretler ödeniyor.  Bu Üniversiteler Türkiye’ye geliyor ve alay eder gibi ilanlar vererek büyük otellerde öğrenci kaydı yapıyor.

Bizim ise aklımız 59 yıl sonra gelir gibi görünüyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!