MARMARİS MANŞET

“8 MART TÜM KADINLAR İÇİN SAYGI DURUŞUDUR”

“8 MART TÜM KADINLAR İÇİN SAYGI DURUŞUDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Bu kapsamda CHP Marmaris İlçe Kadın Kolları Başkanı Zehra Gezer ilçe başkanlığında yaptığı açıklamada, “Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur” dedi.

Parti binasında yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Zehra Gezer, 8 Mart’ın tarihçesine değinerek, kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelenin en ön saflarında yer aldığını belirtip, “Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır.” diye konuştu.

8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak belirlendiği günden itibaren kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıktığını belirterek şunları kaydetti:

“153 ÜLKE ARASINDA 130. SIRADAYIZ”

“Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar.Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.

İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!

“HER KADIN EMEKÇİDİR”

İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.

Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!