MARMARİS MANŞET

AB 10 ARALIK TOPLANTISI

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 382 makalesi bulunuyor.

Federal Almanya Şansölyesi Dr. Angela Merkel çok sakin, etrafındaki herkesle barışık, mutlu bir kişiliktir. Kendinden çok emin olması Almanya gibi bir ülkede, çoğunluğu erkek olan o kadar çeşitli siyasetçiyi bugüne kadar önemli bir sorun çıkmadan yönetebilmiştir.

Bayan Merkel çok nadir çıkışlarından birini geçen gün yapmış ve 10 Aralık’ta yapılacak AB toplantısında Türkiye’ye konulabilecek tedbir hatta ambargoların konuşulacağını ifade etmiştir.

Bu arada hemen hemen bütün Avrupa Basını, Türkiye’de bir bölümün batıya kırgın/kızgın olduğunu, kendi görüşlerine göre, yapılan haksızlıkları ileri sürerek, batı demokrasisinden ve evrensel hukuk’tan uzaklaşıp tek adam/diktatörlük esasındaki doğu rejimlerini beğendiklerini imalı yollarla açıklamakta ve toplumu alıştırmaktalar diye yazmaktadırlar.

Bilindiği gibi Rusya, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Suriye, Arap Emirlikleri, eski Sovyet Cumhuriyetleri, Çin gibi ülkelerde liderler ölmeden değişmez.

Bu durumda önce AB sonra Amerika Birleşik Devletleri, güç gösterisinde bulunacak ve mahallenin ağabeyleri olduklarını Türk halkına hissettirecekler gibi görünüyor.

Bunu ABD’nin seçilen Başkanı Biden zaten seçilmeden önce açık ve net olarak televizyonların önünde söylemiş, hala da Amerika’nın çeşitli kanallarında konuşulmakta.

Türkiye’nin yeni bir Irak veya Libya olmaması herkesin en önemli temennisi.

Bilindiği gibi AB üyesi Almanya Türkiye’nin 1.No.lu ithalat ve ihracat ortağı, aynı zamanda yaklaşık 4-5 Milyon Türk asıllı insanın yaşadığı ülke, vurulacak darbe Türkiyeyi hayli sarsar. Bir Pandemi’den tam kapanamayan ve maddi sıkıntı içindeki Türkiye’nin ne kadar ekonomik zarara uğradığı ortada.

Böyle bir ekonomik durumda yeni bir ambargoyu kaldıracak durumda hiç olmadığını düşünüyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZAMLARA DEVAM - 9 Nisan 2021
AVRUPA KOLAYLIYOR - 8 Nisan 2021
SAVAŞ ÇIKMAZ - 7 Nisan 2021
TL DEĞER KAYBI - 2 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!