MARMARİS MANŞET

ACENTACILARIN VİRÜSLE İMTİHANI

ACENTACILARIN VİRÜSLE İMTİHANI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Marmaris BTK Başkanı Suat Esin pandemi sürecinde seyahat acentalarını olumsuz etkilendiğini belirterek “  Hiçbir yerden destek alamadık” dedi

TÜRSAB Başkanı Suat Esin bu zorlu pandemi sürecinde acentaların yaşadığı sıkıntıları anlattı.  Turizmciler pandemi sürecinde hiçbir yerden destek alamadığını belirten Esin, “Biz turizmciler ve seyahat acentaları olarak, Türkiye’nin bacasız fabrikalarıyız” dedi.  Ciddi anlamda gelir ve döviz sağlayan kurumlar olduğunu belirten Esin şu ifadelere yer verdi, “13 binden fazla seyahat acentası var. Türkiye’de bu zorlu süreçte  acentalar için gerekli finansmanlar sağlanmadı. Turist olmadığı için zor durumdayız. Kira ödemeleri olan acentalar var, SGK borçları ötelendi ama biz yine ödeyeceğiz. Acentaların belli bir zaman SGK’dan muaf tutulması gerekiyor. En kötü 6 ay, muhtasarlardan muaf tutulmamız gerekiyor.  Para kazanamıyorsun ama istihdam ettiğin her acenta için para ödüyorsun. Bunlarla ilgili destek sağlamak gerekiyordu.

GEREKLİ FİNANSMAN SAĞLANMADI

Ticaret Odası Başkanıyla bu zorlu süreçte koşturduklarını söyleyen Esin”Bankalardan 1 yıl yada en az 6 ay geri ödemesiz seyahat acentaları ver turizm şirketlerine, düşük faizli krediler verilsin istedik. Daha önceki yıllarda KOSGEB sıfır faizle 1 yıl geri ödemesiz nefes kredisi verdi. Şuan da nefes kredisinin tam zamanı ama verilmedi. KOSGEB’le Ticaret Odası’yla beraber gerekli mercilerle görüştük ama yine olumsuz sonuçlandı. Ne yazık ki acentalar zor durumda, taça atılmış durumdayız. Bizim için TÜRSAB’ın bakanlıktan 14 tane talebi vardı. Benim bildiğim kadarıyla 2020 aidatları TÜRSAB kendisi tarafından feragat etti” şeklinde konuştu

PANDEMİ SÜRECİNDE KDV YÜZDE 1 OLSUN

 Bakanlık Bunun için bir küçük yasa değişikliği yaptı. Aidatlar alınmayacaktı. Acentaların devir olayı vardı ama bu bizim istediğimiz şekilde yapılmadı. Sadece belgesi olanlar devredebiliyor. Ünvanlı olanlar devredemiyor.Yine taleplerimin içersinde KDV bu pandemi sürecinde yüzde 1 olsun. Seyahat acentalarının pandemi bittikten sonra da diğer turistik oteller gibi yüzde 8’e çekilsin, çünkü yüzde 18 olara ödüyoruz. Seyahat acentalarınında otel ve restoranlar gibi yüzde 8’e çekilmesini talep ettik ama sonuç alamadık. Hala bekliyoruz. 35 kişi olan BTK başkanlarıyla telekonferanslarımız devam ediyor. Bu zorlu süreçte ne yapabiliriz, gerekli kurumlarla görüşmelerimizi de sağlıyoruz. Ama hiçbir olumlu sonuç alamıyoruz. Acentalar için Marmaris’in önemli bir yeri olduğunu belirten Esin, “Marmaris’te her şey turizme bağlı. Manavından tamircisine kadar, turizm herkes için önemli gelir kaynağı sağlıyor.”

TÜRKİYE KABUL EDECEK Mİ?

Ticaret Odasıyla birlikte Denizbank, Halkbank ve Şekerbankaları’yla görüştük. Nefes kredilerini imzaladık ama acentacılardan ben aldım diyene rastlamadım. Herkes başvurusunu yaptı, bekliyoruz. Verilen krediler sicile bakılmadan verilmelidir. Vergi borcu , çalışanlarının maaşı ve kira borcu olan kişiler, bunları ödemek için kredi çekiyordur. Bankacılar genelde turizmcilerle iş yapar, ama bu dönemde turizmcilere kredi vermek istemiyorlar. Bizim ciddi anlamda desteğe ihtiyacımız var. Devletin bize kira ve SGK desteği sağlaması gerekiyor. Turizm Temmuz ayında faaliyete başlayacak diyoruz ama ne yazık ki tablo öyle değil. Pandemi ve salgın tamamıyla bitmiş olsa bile, Haziran ve Temmuz ayında olan müşteriler  Eylül’e yansıyabilir. Ülkeler izin verecek mi vatandaşlarını göndermeye, diyelim onlar gönderdi. Türkiye kabul edebilecek mi ? İngiltere ve Rusya’da pandemi sürecinde vaka sayıları ve ölüm sayıları en başlarda patladı. Türk turizmi olur belki ama kimseyi idare etmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!