MARMARİS MANŞET

ACI RECETE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 308 makalesi bulunuyor.

Acı recete, bu güne kadar alıştırlmış zam ve vergi yüklerinin arttırlması ve de yeni, yeni zam ve vergi yüklerinin geometrik olarak arttırılmış şeklidir. Örneğin, halıhazırda uygulanan vergi dilimleri 2,4,6 diye gidiyordu. Şimdi ise vergi yükleri, 2,4,8, olarak yani geometrik bir şekilde uygulanacağını göstermektedir.

Tüm vergi yüklerinden istisnaların kaldırılması demektir. Ücretlerden, belli birmiktara kadar vergi kesilmiyordu, kira gelirlerinden belli bir tutara kadar istisna vardı, bunların kaldırılması demek.

Gelir vergisi uygulamalarında,dilimlerindeki vergi oranlarının arttırılması demek.

Dolaylı dolaysız vergierein arttırılması demek.

Buraya kadar alıştırılmış vergi recetelerini gördük. Şimdi bunların üzerine gelebilecek belli başlı yeni vergilerle tanışacağız kısmetse.

Daha önce dillendirilmiş idi. Yeniden değerleme vergisi. Kıymet ve malların yeniden değerlendirmeye tabi tutularak alınacak vergiler. Her yıl tespit edilen yeniden değerlendirme oranı üzerinden hesap ediliyordu. Tahminimce bu kez emsal değer değil, rayiç yani halıhazır değeri esas alınacak.Bence bunun adı rant vergisi olmalı.

Değerli bina ve arazi vergisi. Bina ve arazilerin bulundukları mahalle tespit edilecek değerlerine göre tahsil edilecek rant vergileri. Örneğin boğazlardaki köşk ve şatolar,Kanal İstanbul etrafındaki arsa ve araziler.

Ayni kiymetlerin elmas altın gibi değerlerin alış ve satışlarında vergi alınması.

Mal varlığı azlık ve çokluğuna göre vergi tahakkuku. Senin bir evin var vergiyok. Atıyorum beş evin varsa vergilendirme kademeli olabilir.Nasıl gelir dilimine göre vergiler artıyorsa, mal fazlalıkları da kademeye sokulup artan oranda vergi tahsilatı yapılabilir. Az olandan az cok olandan, artan kademeli vergi.

Yani şu anlaşılıyorki suyu bile bundan böyle tatlı tatlı içemeyecegiz. Su aynı su olsada ağzımızdan buruk acı eksik olmayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!