MARMARİS MANŞET

AFGANİSTAN KORE OLUR MU?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 343 makalesi bulunuyor.

Günümüz koşulları dikkate alınırsa elbette olmaz.

Ancak, savaşın adı bile soğuk.

Kore savaşına bir bakalım, neler yazılmış.

* Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Kore’nin Güney Kore topraklarına ulaşması ile 25 Haziran 1950’de Kore Savaşı başlamış oldu. 27 Temmuz 1953’de ateşkes imzalanarak iki devlet arasındaki savaş sonlandırılmıştır.

*Türkiye Cumhuriyeti NATO üyeliğine katılmak ve Rusya tehdidini karşı kendini korumak adına 30 Haziran 1950 tarihinde Kore Savaşına katılım sağlama kararında bulundu. 19 Şubat 1952 tarihinde onaylanan anlaşma ile Türkiye’den pek çok asker Kore Savaşı’na katıldı.

*Savaşın başından Temmuz 1953’teki ateşkese kadar geçen sürede toplam 14.936 Türk askeri Kore’de görev aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı.

*Türkiye Kore Savaşı’na asker göndererek hedefine ulaşmıştır bu bağlamda 1952 tarihinde NATO’ya üye olmayı başarmıştır.

Evet, özetle Kore savaşına girme nedeni ve sonuçları özeti. Kore savaşında, Türk askeri destanlar yaratmış, Türk askerinin azim ve başarıları tarihe altın kalemle yazılmıştır.

Belli ki o tarihlerde Türkiye, savunması ve korunması amacıyla, Birleşmiş Milletler şemsiyesi altına alınmasına ve NATO’ya üye olması, hedefine yönelik olarak Kore’ye, asker göndermiş, netice itibarıyla NATO üyesi olarak, hedefine ulaşmıştır.

Dedim ya savaşın adı bile soğuk, ama Vatan ve Bayrak söz konusu olursa daha çok Kore savaşlarına imza atarız evvel Allah.

İster istemez şu soru geliyor akıllara, biz şimdi Afganistan’a niçin ve neden asker gönderiyoruz?

Bence, Kore de Türk askerinin yazdığı destan ve başarılar, dünya tarih sayfalarına kazınarak yazıldığından, Amerika ve batılı ülkeler, Türk askeri olmadan kendilerini güven de hissetmiyor da ondan, herhalde.

YAZARIN SON YAZILARI
NİHAYET - 4 Temmuz 2021
AŞILAMA VE GERÇEK - 21 Haziran 2021
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!