MARMARİS MANŞET

AKŞENER’İN YÜKSELİŞİ

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 388 makalesi bulunuyor.

Geçen Pazar günü Almanya’da iki büyük eyalette yerel seçimler vardı. Salgını iyi yönetemeyen ve aşı yerine hala kısıtlamalarla uğraşan Merkel’in partisi büyük yenilgi aldı. Bu neticeler daha önceden birçok ciddi araştırma kurumu tarafından zaten tahmin edilmişti. Şu anda yeni kısıtlamalarla ilgili sokaklarda protestolar başladı ve devam ediyor…

Batının bazı saygın ve ciddi araştırma kurumlarının kendi aralarında yaptığı ortak bir organizasyonla Türkiye’de ki muhtemel seçimlerle ilgili bir oy araştırması yapılmış. Bu araştırmanın bir parçası da bir Alman mecmuasında yayınlandı.

Tüm Türkiye’de yapılan araştırmalarda İYİ Partinin % 15.7 ile yükselişte olduğu belirtildi. Bu oyların seçimlere kadar daha da artacağı iddia ediliyor.

Cumhur ittifakı oldukça fazla oy kaybetmiş durumda. Pandemi süresince oy kaybetmeyen iktidar partisi Avrupa’da yok.
Amerika dahil bütün Avrupa aynı durumda. Pandemi tüm batı dünyasını çok sıktı, hiç beklenmeyen şekilde insanlar sıkıldı. Aşı gibi acil çözümlerde geciken hükumetler büyük oy kaybına uğradılar.
Türkiye’de bilhassa 65 + ve 20 – yaş sokağa çıkma kısıtlamaları ile aşı eksikliği iktidara çok oy kaybettirdi, kaybettiriyor.
Trump 73 Milyon oy almasına rağmen temelde esas salgını ciddiye almayarak seçim kaybetti…

Seçimlerin 2023 yılında yapılacağını düşünürsek, bugünkü lise öğrencileri o zaman seçmen olarak oy vereceklerini de hesaba katmamız lazım. Bu takdirde yukardaki sayılar İktidar Partisi aleyhine bayağı değişecek.

Bu durumda en göze batan siyasi parti İYİ Parti. Sıfırdan çok hızlı şekilde oylarını arttırdı ve CHP ile birlikte iktidara ortak oldu. Bunda Sayın Akşener’in ve Sayın Bahçeli’nin bazı söylemlerinin de çok büyük etkisi olduğu kesin.

CHP ve MHP, iki yaşlı ve eskimiş Genel Başkanları ve değişimsiz söylemleri ile en çok oy kaybedenler olduğu görülüyor.
Yukarda da yazmış olduğum gibi Genel Seçimlerin 2023’te yapılacak olması ve 18 yaşına geleceklerinde oy vermeleri ile Muhalefetin ve İYİ Parti oylarının daha da artacağı görünüyor.
HDP kapatılması halinde ise Kürt ve koyu solcu oyların tamamının CHP’ye gideceği kesin.

Mal zaten meydanda…Gerçekleri görmek isteyen zaten görüyor. Hayırlısı olsun…

YAZARIN SON YAZILARI
YARISI KADIN OLMALI - 22 Nisan 2021
TURİZM - 20 Nisan 2021
ELEKTRONİK KELEPÇE - 20 Nisan 2021
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!