MARMARİS MANŞET

ALKOLLÜ İÇKİ ZARARLI MI?

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 388 makalesi bulunuyor.

Geçen yıl dünyanın en iyi Tıp Fakültelerinden biri olan Humboldt Üniversitesinde hocalık yapıp yeni emekli olan bir Alman İç Hastalıkları Profesörü ile konuşurken şöyle söylemişti; “Siz müslümanlar yanlış biliyorsunuz alkol zararlı diye yasak edilmemiştir, fazla içip birbirine zarar vermiş iki kardeş nedeni ile yasak edilmiştir” demişti.
Gülümseyerek anlatmıştı ve devam ederek “domuz eti aynı değil, trişin nedeni ile sıcak iklimde öldürücü olduğu için yasaklanmıştı ve bu müslümanlardan çok önce Museviler tarafından yapılmıştı ve o zamana göre de çok doğru idi” demişti..

Limitli içilecek ve hergün olmayacak az bir alkolün insana büyük faydaları olduğunu uzun uzun anlatmıştı. Hatta 30 gün süre ile su içmeden bütün gün oruç tutmanın bir bardak alkolden çok daha fazla zararı olduğunu izah etmişti. Limitsiz yenilip içilecek herşeyin sağlığa zararlı olduğunu çok kesin olarak anlattı…

Alman Tıp Profesörü’nün söylediklerine bakılınca Ülkemizde yaşlı sayısının Avrupa ve Amerika gibi alkol içen ülkelere göre ne kadar az olduğunu görüyoruz. Yani hem Türkiye, hem bütün müslüman ülkelerde yaşlı nüfus
alkol içen ülkelere göre çok az.
Bu durumun alkol ile alakalı olup olmadığını ispat etmek elbette mümkün değil ancak istatistiklere bakıldığında çok büyük bir fark çıkıyor. 85 Milyonluk Almanya nüfusunun 41 Milyonu yani nerede ise yarısı 65 yaş üstü. Yine 83 Milyonluk Türkiye’de ise 65 yaş üstü nüfus sadece 5 Milyon yani % 6.

Şimdi bu durumun Türkiye’deki gelir durumundan ve beslenme ile ilgili olduğunu iddia edenler elbette var ancak Almanlar buna da şu cevabı veriyorlar; “Türkiye ve Almanya’nın nüfusları hemen hemen eşit ancak Türkiye’de Sağlık Personeli Corona’dan dolayı çok sayıda kayıp vermiş Almanya’da ise sizdekinin yarısı bile değil”.
Bu da Profesörün cevabı idi…

YAZARIN SON YAZILARI
YARISI KADIN OLMALI - 22 Nisan 2021
TURİZM - 20 Nisan 2021
ELEKTRONİK KELEPÇE - 20 Nisan 2021
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!