MARMARİS MANŞET

AMERİKA OLMASAYDI NE OLURDU?

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 421 makalesi bulunuyor.

Diyelim ki Amerika yok veya var ama gücü Kanada kadar, o zaman ne olurdu? Size hiç düşünmeden söyleyeyim 3.cü, hatta 4.cü dünya harbi çıkmış milyonlarca insan ölmüş ve ya diyelim Hitler 2.ci dünya savaşını kazandı. Rusyayı aldı, Japonya’da Çini vs. aldı Naziler hükmediyor acaba nasıl olurdu? Ülkeler bu kadar demokrat olabilir miydi?
Naziler dünyaya lider olsaydı zaten demokrasinin d’si bile olmazdı ama onu geçelim.

Süper güç olmayan bir dünyada Kuzey Kore, Güney Kore veya Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam olmazdı.
Güçlü ve taraftar bulan diğerini almış bu arada alırken çok insan ölmüştü.
İsrail devleti hiç olmazdı, oraları Filistinin olurdu ama Araplar birbirini yer devamlı savaşırlardı. Pakistan ile Hindistan mutlaka bir savaşa başlamışlardı… Netice olarak Milyon değil kayıplar Milyarı bulabilirdi.
Hertürlü nükleer silah kullanılırdı…
2.ci dünya harbi başlangıcına bakın yazdıklarımın aynısını göreceksiniz. Hitler diye biri çıktı ve dünyaya sahip olmaya soyundu. Milyonlarca insanı öldürdü.
Amerika savaşa girdi ve Hitler ve mantığını tamamen sildi süpürdü. Amerika, düşmanlarının işin iç yüzünü bilmeden söyledikleri gibi Kore’de, Vietnam’da kaybetmedi tam tersine hedefine ulaştı iki tarafı da böldü ve
savaşı durdurdu. Saddam ve Khaddafi isimli bölgede tehlike oluşturabilecek iki kişiyi de kendilerine ortadan kaldırttı.
Amerika olmasaydı Saddam ve Khaddafi’nin neler yapabileceğini düşünebiliyor musunuz? Ortadoğuda küçük bir dünya harbi kaçınılmaz olur ve bu hertarafa sıçrardı.

Amerika’nın varlığı dünyada birçok kişi ve bazı yönetimleri rahatsız etsede, dünyanın 1. Numaralı kabadayısı. Elindeki en modern silahlar, çok iyi eğitilmiş bir Ordu ve dünyanın en güçlü uydu hakimiyeti ile baş edilemeyeceği için bugüne kadar önemli bir savaş çıkarılamadı.
Yoksa insanoğlu anında köpürüp birbirine saldırabilir tahmin edilemeyecek kadar insan ölürdü. Bugün bile bunu hertarafta çok sık görüyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
AMERİKA YOLUNDA - 13 Haziran 2021
SÜKUT İKRARDAN GELİR - 9 Haziran 2021
WEBCAM - 8 Haziran 2021
SEDAT PEKER - 7 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!