MARMARİS MANŞET

Amerika’da Vaka Sayılarında Rekor Artış

İlkay Zeytin ERERDEM

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta (21-26 Haziran) Amerika genelinde özellikle Teksas, Florida, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerinde Covid-19 vaka sayılarında rekor düzeyde artış gerçekleşti ve günlük yeni vaka sayısı 40 bini buldu.
Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme merkezinden (CDC) yapılan açıklamaya göre teşhis konulan her 1 yeni vakaya karşılık 10 tane de tespit edilemeyen vaka var.  Yani Covid-19 pozitif olanların sayısı aslında mevcut sayıdan 10 kat daha fazla.
Başkan Trump geçen hafta sonu gerçekleşen Oklahoma mitinginde Amerikan halkına  “Test yapmayı azaltmamız  lazım” diye seslendi.  Kapalı bir merkezde 6200 kişinin katıldığı mitingde katılımcıların yan yana,  hiçbir önlem almadan oturuyor olmaları dikkat çekiciydi. Miting alanında mikrofon uzatılan altmışlı yaşlarda bir kadının “ Ben meme kanseri geçirdim.  Risk grubundayım ama genede maske takmıyorum” açıklaması şaşkınlık yarattı.
Bazı eyaletlerin kısıtlamalara son vermesiyle Amerikalılar restoranlara, barlara, kuaför ve spor salonlarına akın etmeye başladılar.  Ayrıca G.Floyd adlı siyahi vatandaşın polis tarafından öldürülmesi ile patlak veren protestolar on binlerce insanın dipdibe yürüyüşlerine sahne oldu.
Artan vaka sayılarını Harvard Global Sağlık Enstitüsü Başkanı Ashish Jha şu şekilde değerlendirdi,  “Vaka sayısındaki rekor artışın en önemli sebebi, ülke ekonomisini bir an önce açma telaşı ile yeterli güvenlik önlemleri alınmadan  açılış yapılmasıdır. ”

Miami’de günlük yeni vaka sayısı 8942
Plajlarıyla ve gece hayatıyla dünya çapında üne sahip olan Miami şehri 26 Haziran‘da 8942 yeni vaka sayısıyla rekor kırdı. Hastaneye yatışlarda  ciddi artış olmasına rağmen yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısı artmadı. Hastanelerin doluluk oranları yükselmedi.
İklimin sıcak seyrettiği Kaliforniya, Arizona ve Florida eyaletlerinde sayıların tavan yapması  “sıcak hava virüsün etkisini azaltacak”  teorisini çürüttü.
Yetkililer virüsün genç yaş gruplarında yayılımını gözlediklerini söylüyorlar. Virüsün geçişinin daha çok restaurant, bar, müzik etkinlikleri ve spor salonlarında gerçekleştiğini  düşünüyorlar. Bu ortamlarda hem yakın temas var hemde solunum hareketi yoğun ve kuvvetli.Kaliforniya’da Covid-19 teşhisi konan kişilerin  %56 sının 18-49 yaş aralığında olduğu açıklandı.Bu da gençlerin salgından etkilenmedikleri teorisini geçersiz kıldı.

Teksas’taki Hastane Yatak Sayıları Alarm Veriyor
Amerika genelinde ilk açılışı yapan eyaletlerden biri olan Teksas, sayılardaki ani yükselişle tekrar kapanışa dönmek zorunda kaldı. 24 Haziran tarihinde Teksas’ta 6177 yeni vaka sayısı kayıtlara geçti. Teksas Tıp Merkezinden yapılan açıklamaya göre birkaç haftaya kadar yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısı sıfırlanabilir.
Yavaş yavaş ve tedbirli açılan eyaletlerde ise tam tersi durum var. New York, New Jersey, Michigan, Illinois ve Connecticut eyaletlerinde yeni vaka sayılarında düşüşler gözleniyor.

New York’ta Düşüş Devam Ediyor 
Özellikle New York’ta sayılar aşağıya inmeye devam ediyor. 18 Mart’tan bu yana ilk kez toplam hastanede yatan kişi sayısı 1000’in altına düştü.  New York’ta protesto yürüyüşlerinin vaka sayılarına herhangi bir etkisi tespit edilmedi.  New York, New Jersey ve Connecticut eyaletleri ortak bir karar aldılar ve vaka sayılarının yükselişte olduğu riskli eyaletlerden kendi eyaletlerine gelişlere 14 günlük karantina uygulaması getirdiler.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!