MARMARİS MANŞET

ANADOLU BASINI İÇİN KANUN TEKLİFİ

ANADOLU BASINI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Muğla Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, parti çalışmaları kapsamında geldiği Marmaris’te Anadolu basınının zor durumda olduğunu dikkat çekerek bu konuda önümüzdeki hafta kanun teklifi vereceklerini ifade etti.

CHP Marmaris İlçe Örgütü’nün düzenlediği program dahilinde Marmaris’e gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Anadolu basınının durumu ile ilgili cemiyetlerle görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, mecliste soru önergelerini verdiklerini ve önümüzdeki hafta kanun teklifi vereceklerini söyledi.

“ANADOLU BASINININ SORUNLARINI HER ZAMAN DİLE GETİRECEĞİM”

Anadolu basınının gerçekten çok zor durumda olduğunu dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin ziyaret için geldiği Marmaris’te açıklamalarda bulundu. Muğla Milletvekili Girgin, “ Biz basının bu zor durumu ile ilgili Muğla’daki cemiyetlerle görüştük. Bundan üç hafta önce mecliste bu konuyu dile getirdik. Önümüzdeki hafta plan ve bütçe ile ilgili hem de  varlık fonu ile ilgili bu konuda yeni bir kanun teklifi vereceğiz. Ben orada  Anadolu Basınının bu durumunu dile getireceğim. Şartlar ne olursa olsun sağlık emekçileri, zabıta, polis gibi basın mensupları riskli bölgede. Şartları ne olursa olsun vatandaşlara haber ulaştırmak adına sahadaydı. Bu anlamda  içinde bulunduğumuz şartlar ve ekonomik kriz nedeniyle Anadolu basını ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Yeni bir kanun teklifi oluşturduk. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam edecek. Soru önergelerimiz verdik. Bu süreçteki gayretlerinden dolayı ben basın mensuplarına şahsım adına tebrik ediyorum. 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in Komisyon görüşmelerinde Yerel Medya ve Basın çalışanlarının çok acil desteklenmesi gerektiği konusundaki açıklaması şöyle.

“Bilindiği gibi yaygın medyanın yanında, il ve ilçelerde yayın yapan yerel basın organları, son gelişmeler sonrasında çok kötü bir duruma düşmüştür.

Yerel basın zaten bir süredir yaşamını sürdürmekte zorlanmakta ve birer birer kapılarına kilit vurmak zorunda kalmaktadır.

Koronovirüs pandemisi sonrasında ise, bütün dünyada olduğu gibi ekonomiler büyük sıkıntı yaşarken, alınan kimi önlemler sonrasında, en büyük finansman kaynakları resmi ilanlar olan yerel gazeteler, çok daha kötü bir duruma düşmüştür.

Mahkeme ve icra ilanları, takibatlar durdurulmuş olduğu için yoktur.

Pek çok kamu kurumu ihale yapmamaktadır ve bu nedenle ihale ilanları da durmuştur.

Esnafın durumu ortada, reklam veren kalmamıştır.

Bu, Anadolunun dört bir yanında, yerelin nabzını tutan ve sorunlarını dile getiren, vatandaşı bilgilendiren 1050 resmi ilan alma hakkına haiz gazete için tam bir ölüm fermanıdır.

Onbinlerce basın emekçisinin aileleriyle birlikte açlığa mahkum olmasıdır.

Bu tahribatı ülkemiz kaldıramaz. Yerel basına çok acil destek verilmelidir.

1. Anadolu’da bulunan yerel medya şirketleri (en az 4 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmelidir.

2. Resmi kurumlara olan ödemeler (SGK ve Maliye gibi) en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir.

3. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmelidir.

4. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedelleri de bir süre alınmamalıdır.

5. TÜRKSAT uydu bedeli ödemeleri bir süre ertelenmeli ve döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır.

6. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle, TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşmanın sağlanması.

7. Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedirler. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmelidir.

Ayrıca, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. .

8. Toplumsal mesaj içeren devletin duyuruları ilgili bakanlıkça resmi ilan olarak yayınlatılmalıdır.

9. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30’u yerel medyaya ayrılmalı ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla eşit olarak dağıtılmalıdır.

10. Yerel Medyanın digital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlansın.

11. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ