MARMARİS MANŞET

ANAYASA VE AŞI

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 398 makalesi bulunuyor.

Sevgili okurlar ikide bir Anayasa değiştiren herhalde çok az ülkelerden biriyiz. Her yeni gelen iktidar kendi kafasına göre ya Anayasayı komple değiştiriyor, ya da bazı maddelerini. Bugüne kadar hep böyle oldu… Önce mevcut Anayasaya aynen uymayı becermeliyiz, beceremeyince hemen değiştirme aklımıza gelmemeli.

Bazı ülkeler biliyorum asırlardır aynı Anayasa ile yaşıyorlar, eklemek veya değiştirmek akıllarına hiç gelmemiş… Bunların kabahati ne?

Bugünkü atmosferde ister referandum yapılsın, ister Meclis’te oylansın yeni bir Anayasa kabulü sanki mucize. Türkiye’de ekonomik kriz değil asıl  hükumet krizi var ve ilk fırsatta seçime gidildiğinde bu durum görülecek. Cumhurbaşkanlığı sistemi belki gerçekten ülke için iyi olabilir ancak maalesef iyi yönetilemedi, bir taraftan da Muhalefet Partilerinin her yaraya çomak sokmaları ile istenilmeyen bir hal aldı. Ayrıca 20 yılın verdiği bıkkınlığında bunda büyük rolü var.

Kanımca Anayasa değiştirmeyi bırakıp herseyden önce aşı bulup her gün kaybettiğimiz insan sayısını azaltmamız gerekir.  Her ay 9-10.000 insanımızı kaybediyoruz, bu işin kapanmak veya açılmakla değil tamamen aşı ile ilgisi  olduğunu herhalde henüz anlayamadık. Yapılacak Genel Seçimler hangi tarihte olursa olsun 85 Milyonun gerçek düşüncesini bütün dünyaya açık ve net olarak duyuracaktır.  Genel Seçimler her ne sebep olursa olsun gecikirse Muhalefet o kadar güçlenecektir, bu da bir gerçek.

Bu aşı ve dolayısı ile turizm geliri İktidar Partisi ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için büyük bir şanstı ancak kullanılamadı.  Eğer aşı zamanında tedarik edilmiş ve yapılmış olsaydı turizm rekorlar kıracak ve bundan Cumhurbaşkanlığı  sistemi büyük puan kazanacak belkide seçim kazanmayı dahi başarabilecekti. Maalesef Türkiye Rus ve Ukraynalı turistlere kaldı, parası bol olan ve bizde 10 misli daha kıymetli olan Avrupalı turisti ise ne yazık ki kaçırmış olduk. Yapılan Çin aşıları bile Dünya ve Avrupa Sağlık Örgütleri tarafından henüz tanınmadı ve biz Anayasa değişimi ile uğraşıyoruz…

YAZARIN SON YAZILARI
AYRIMCILIK - 8 Mayıs 2021
ŞEKİLCİLİK - 7 Mayıs 2021
ANAYASA VE AŞI - 5 Mayıs 2021
GERÇEKTEN BU OLMADI… - 30 Nisan 2021
ALKOLİZM - 28 Nisan 2021
İSTİSNALI KAPANMA… - 27 Nisan 2021
MANŞET KÖŞE YAZILARI - 26 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!