MARMARİS MANŞET

ANTİK KENTLER İÇİN DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

ANTİK KENTLER İÇİN DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Arkeolojik kazı çalışmalarının yürütüldüğü Knidos Antik Kenti ve Kaunos Antik Kenti için Vali Orhan Tavlı başkanlığında destek protokolü imzalandı.

Muğla il genelinde yürütülen arkeolojik kazılarda karşılaşılan sorunların çözümüne yardımcı olmak, tarihi ve kültürel varlıkları tanıtımını sağlamak, bölgede tarih ve kültür bilincini oluşturmak,  gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 21.01.2021 tarihinde Stratonikeia, Lagina, Euromos, Beçin ve İdyma ören yerleri ile İl Müdürlükleri arasında yapılan protokolün ardından 29.01.2021 tarihinde Datça İlçesinde bulunan Knidos Antik Kenti ile Köyceğiz İlçesinde bulunan Kaunos Antik Kenti ile ilgili protokoller Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapılan toplantıda imzalandı.

Vali Orhan Tavlı Başkanlığında, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanları Özgen Uysal, Suat Esin, Yüksel Aslan, Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Hamdi Turhan, Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey, Fethiye Müze Müdürü V. Deniz Ongun ve Menteşe Kaymakamı – Vali Yrd. V. (MUÇEV Sorumlusu) Caner Yıldız, MUÇEV Sorumlusu Gürkan Büyükkaralı, ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu ile İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in yanı sıra Kaunos Antik Kenti Kazı Başkan V. Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Çörtük ve Knidos Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı ile hazırlanan destek protokolü taraflar arasında imzalandı. 

Knidos ve Kaunos kentlerinin Antik Dönemin en önemli kültür ve sanat kentlerinden birisi olduğunu söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, kentlerdeki çalışmaları yakinen takip ettiklerini ve her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer Knidos’a verecekleri destekler konusunda son derece istekli ve kararlı olduklarını belirtti.

Vali Orhan Tavlı, Knidos ve diğer ören yerlerinin tarihi geçmişinde sağlıkla ilgili unsurların ortaya çıkarılmasının önemli olduğunu, Likya Yolunda bulunan önemli tarihi eserlerin ayağa kaldırılarak, mola noktaları oluşturulması gerektiğini ifade etti. Likya Yolu, Leleg Yolu, Karya Yolunun canlandırılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kaymakamlıklar, Jandarma Komutanlığı, Ticaret Odaları ve ilgili kurumlarla işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!