MARMARİS MANŞET

APART OTEL APARTMAN

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Evet, apart oteller apartmana çevrilmemelidir. Marmaris’te yüzlerce apart otel bulunmaktadır.

Apart otellerin malum salgın nedeniyle, şimdilik tercih edilmeyen bir konaklama yeri oldu.

Zira turizm mevsiminde daha ziyade bağımsız villalar az sayılı apartmanlar tercih edilir oldu.

Elbette bu tercihin başlıca nedeni malum salgın. Apart otel ve pansiyonlar daha kalabalık olduğundan, malum salgın hastalık ve bulaşıcılık riskini kimse göze almak istemiyor.

Durum böyle olunca, yüzlerce apart otel sahibi veya kiralayanların, turizm sezonunu zararla kapaması muhtemel. Yerli veya yabancı turistlerin, apart otelleri tercih etmeme ihtimali karşısında, apart otel sahipleri, öyle anlaşılıyor ki apart otellerini, apartman statüsüne geçirmek istemektedirler.

Apart otellerinin, apartmana çevrilmesinin artıları ve eksileri olacaktır.

Şüphesiz geçimini apart otel gelirlerine bağlayanların, kazanç elde etmesi, hem kendileri hem de Marmaris gelirleri açısından, olması gereken bir durum hatta zarurettir.

Diğer taraftan, apart otellerin apartman şekline dönüştürülmesi ve de apartman dairesi olarak kiraya verilmesi, gelen turistler için tercih sebebi olabilecektir. Zira kalabalık ortamlardan uzak tatil yapma imkânına sahip olabilecektir. Bırakın apart otellerin apartmana çevrilmesini, kirası ucuz olan veya eski kiracı olmaları nedeniyle ucuz oturanlar, kendileri akraba eş dostlarına gitmekte, kiraladıkları konutları, aylık veya sezonluk kiraya verebilmektedirler.

Eksilerine gelince, bu salgın felaketi karşısında, apart otelden apartman dairelerine dönüşen, konutlara gelen ve gidenlerin her şeyden öncelikle salgın ile ilgili denetimleri mümkün olamayacaktır. Apartmanlarda, denetime tabi koşulların uygulanması zor olacaktır. Bu da salgının kontrolsüz ve denetimsiz hale getireceğinden, salgının yayılması ve çoğalmasına çanak tutabilecektir.

Şu denilebilir, turistlere her şey serbest, serbest ama ikamet ettikleri otel veya kaldıkları apart otellerde uyması gereken kurallar var ve kurallar her an denetlenme imkânına sahip.

Tabii ki sorulan şu sorunun cevabını vermek oldukça zor.

Bu durumda olan turizm işletmelerine, gerekli yardım Devlet tarafından yapılıyor mu,  Malum salgın nedeniyle konulan tüm kurallar, uygulanıyor mu, denetlenebiliyor mu, bazılarına fatura edilen cezalar, bazılarına da kesilebiliyor mu? Salgın ile mücadelede bir ve birlik miyiz?

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!