MARMARİS MANŞET

“ARTIK TESCİLLİ BİR MARKAYIZ”

“ARTIK TESCİLLİ BİR MARKAYIZ”

Marmaris Ticaret Odası’nın (MTO) girişimleri ile Marmaris sınırlarında üretilen ve kendine özgü kıvamı, kokusu, aroması ve besin değerleri olduğu ıspatlanarak bu özellikleri ile diğer çam ballarından ayrıştığı ortaya konan “Marmaris Çam Balı”nın coğrafi işaret tanıtım toplantısı yapıldı. Böylece ünü sınırlarını aşan Marmaris Çam Balı artık marka oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 6 Kasım 2019’da Marmaris Çam Balı’nın coğrafi işaretiyle Marmaris Ticaret Odası adına tescil edilmesinin ardından önceki gün Marmaris Ticaret Odası’nda Marmaris Çam Balı Coğrafi İşaret Lansmanı yapıldı. 

Düzenlene tanıtım toplantısına Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Marmaris Ticaret Odası Meclis Başkanı Nurgül Candan, Ülke Patent Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Avcı, Ülke Patent’ten Hakan Kaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmetttin Kaya, Sağlık Müdürü Mehmet Töreyenler ve meclis üyeleri katıldı. Ayrıca MTO önceki dönem başkanı Mehmet Baysal’ın yurt dışında olması dolayısı ile kendisinin yerine kızı Ece Baysal katıldı.

“MARMARİS ÇAM BALI ARTIK TESCİLLİDİR”

Marmaris’te yıllardır babadan oğula geçen ve bugün 700’e yakın kayıtlı arıcımız var. Yaklaşık 165 bin kovan ile senede 3 bin ton civarında bal üretiyoruz. Artık bu ürünümüz coğrafi işaretlidir. Marmaris Ticaret Odası olarak uzun yıllardır Marmaris  Çam Balı’nın tescili için uğraş veriyorduk. 2017 yılı ocak ayında başvurduğumuz Marmaris Çam Balı Coğrafi İşareti nihayet 6 Kasım 2019 tarihinde Marmaris Ticaret Odası adına tescil edildi. 

“DİĞER ÇAM BALLARINDAN FARKLIDIR”

2007 yılında başvurusu yapılan Muğla Çam Balı Coğrafi İşaretine dahil edilmek istenen Marmaris ve köylerinde üretilen balımız, 2009 yılında odamız eski başkanı Mehmet Baysal ve o dönemki yönetim kurulunun itirazları ile Muğla Çam Balı Coğrafi İşareti kapsamından çıkarılmıştır. Daha sonra kendine özgü kıvamı, kokusu, aroması ve besin değerleri olduğu ispatlanarak bu özellikleri ile diğer çam ballarından ayrıştığı ortaya konularak Marmaris adına tescil edilmiştir. 

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

Bu süreçte en büyük emeği veren odamız üçüncü dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal’a, bu konuyu her aşamasında takip eden ve desteğini esirgemeyen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, hem itiraz hem de başvuru sürecinde emeği geçen geçmiş dönem ve şimdiki meclis üyelerimize, yine desteklerini esirgemeyen paydaş kurumlarımız İlçe Tarım Müdürlüğü’ne, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne odamız personelimize ayrıca bu süreçte danışmanlığımızı yürüten Ülke Patent firmasına teşekkürü bir borç biliyoruz. 

ETİKETLER TİCARET ODASINDAN TEMİN EDİLECEK

Bundan sonraki dönemde Marmaris Çam Balı, Marmaris’ten Çam Balı, Marmaris yöresinden Çam Balı gibi ibareler taşıyan ballar üzerinde Marmaris Çam Balı Coğrafi İşareti logosu ve Türk Patent ve Marka Kurumu logosu taşıyan etiketlerle satılacak. Marmaris Ticaret Odası’ndan temin edilecek olan coğrafi işaret etiketi en kısa sürede hazırlanacak. 

YILDA EN AZ İKİ KERE DENETİM

Marmaris Ticaret Odası koordinatörlüğünde İlçe Tarım Müdürlüğümüz, İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, Marmaris Belediyemiz ve Muğla Üniversitesi’nden görevlendirilecek temsilciler ile birlikte yılda en az iki kez olmak ile birlikte ilçemiz sınırları içerisinde yer alan çam balı denetimi yapılacak. Çam Balı üreticilerinden ve paketleme ve satış yapan firmalardan alınacak olan numuneler analize gönderilerek üretim ve satış süreci kontrol altına alınacak. 

Marmaris Çam Balı Coğrafi İşareti, Marmaris Çam Balı’na ait özelliklerini tescilleyecek , geleneksel yöntemlerle üretildiğini ve coğrafi özelliklere bağlı olduğunu doğrulayacak marka değerini daha ileriye taşıyacak. Kalite ve üretim standardının tesis edilmesine katkı koyacak, arıcımızın alın terinin karşılığını almasını sağlayacaktır. Marmaris Çam Balı Coğrafi işaretinin Marmaris’imize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum”

BAŞKAN OKTAY’DAN BİRLİKTELİK VURGUSU

Marmaris Çam Balı’nın coğrafi işareti ile tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris adına yapılan böyle güzel çalışmalarda her zaman birlikte olunması gerektiğini vurguladı. Başkan Oktay, “ Bizim bunu başaracak gücümüz var. Marmaris Çam Balı’nın coğrafi işareti ile tescillenmesinde emeği geçen önceki şimdiki dönem başkan ve yönetimine çok teşekkür ediyorum” dedi.

     Marmaris Ticaret Odası Meclis Başkanı Nurgül Candan’da yaptığı konuşmasında, hep birlikte Marmaris Çam Balı’nın tüm dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

MARMARİS ÇAM BALINI AYIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK

Marmaris Çambalıni diğer çam ballarından ayıran özelliklerden bahseden Ülke Patent Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Avcı, “ Basralı çam ağaçlarının olduğu Marmaris, basra böceğinin yaşamasına en uygun bir ortama sahip. Bunu Marmaris’teki çam ağaçlarının alt kesimleri olarak nitelendirebiliriz. Çünkü diğer bölgelerde iklim ve sıcaklık değiştiği için o böcek orada sağlıklı yaşayamayacak. Böylece sağlıklı bir enzim üretemiyor. Marmaris Çam Balı’nı ayıran en önemli özellik burada başlıyor. Tahlil sonuçlarında Marmaris Çam Balının sonuçları hiçbir zaman diğer çam balı sonuçlarına yanaşmıyor. Protein değeri, Ph değeri, araması burada ayrılıyor. Marmaris bu konuda çok farklı bir konuma sahip” dedi.

    Tanıtım toplantısının ardından Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, MTO önceki dönem başkanı Mehmet Baysal’ın kızı Ece Baysal’a verdi.

*/*/**/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!