MARMARİS MANŞET

AŞI SERTİFİKASI

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 352 makalesi bulunuyor.

Sevgili okurlar Türkiye’de Covid19 aşısı olduğunuzu yurtdışına gittiğinizde nasıl ispat edeceksiniz? Bununla ilgili Sağlık Bakanlığına sordum ve gelen cevabı sizlerle paylaşıyorum.

“DSÖ tarafından ortaya atılan ancak bazı ülkelerin itiraz etmesi sonucu bu çalışma askıya alındığından dolayı aşı sertifikası şu an için verilmemektedir. Sadece aşı olduğunuza dair Türkçe belge temin edebilirsiniz” Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi.

Buyrun burdan yakın…Aşı sertifikası için başka ülkelerden izin mi alacağız? Türkiye’de aşı olmuş birisi Avrupa’ya gittiğinde aşı olmamış gibi karantinaya alınacak. Yazının sonunda aşı olduğunuza dair belge temin edebilirsiniz diye yazmış… Bu belgeyi kim yazacak ve kim kabul edecek?

Halbuki üç ayrı lisanda küçük ve ince bir sarı defter şeklinde tüm batı dünyasında kullanılan “aşı sertifikası” var.
Çocuk doğduğundan itibaren bütün aşılar bu sertifikaya işlenir. Böyle bir şey yapmak ve yurtdışına gidip gelenlerin büyük sorunlarla karşılaşmasını önlemek bu kadar zor mudur?
Diğer yandan DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü sadece parası Amerika tarafından verilen sembolik bir örgüt. Başka hiçbir legal yaptırımı yok.

Çok yakın bir gelecekte vizelerde olduğu gibi bu seferde aşı sertifikaları sorun olacak ve insanlar gümrüklerde ve karantinalarda süründürülecek.

Bu ve benzer durumlar takım oyunudur, bir bölüm aşı ile ilgilenirken, diğer bölüm aşı’nın yan işlemleri ile ilgilenir, sonunda çok başarılı toplu bir salgın savaşı ortaya çıkar.
Bu kadar basit bir işlemin bugüne kadar düşünülmemiş ve bitirilmemiş olması bile gerçekten şaşılacak durum. Hepsi bir küçük aşı sertifikası…

Bu aşı durumu sadece Tıp alanında değil, gümrüklerde de büyük sorun çıkaracağı daha şimdiden görülüyor.

YAZARIN SON YAZILARI
TEKNOLOJİ - 4 Mart 2021
İLGİNÇ TEDBİRLER - 3 Mart 2021
SAĞLIK BAKANI - 2 Mart 2021
MUHALEFET - 26 Şubat 2021
SELAHATTİN PINAR - 24 Şubat 2021
LOBİ YAPMAYI BİLMEK - 22 Şubat 2021
ASKIDA FATURA - 19 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!