MARMARİS MANŞET

AŞI VAR OLSA DA SALGIN BİTER Mİ?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 308 makalesi bulunuyor.

Tek kelime ile bitmez. Peki nasıl biter, bitmesine bitmez ama olsa olsa sayısal azalma olabilir.

Anlaşılan o ki dünya nüfusunun yüzde atmışı aşılanmadıkca, bu pandemi bitmez.

Bunu ben demiyorum, Dünya Sağlık Örgütü diyor. O halde dünya nüfusu ne kadar?

Dünya nüfusu 2020 yılı dahil, 7.78 milyara ulaşarak hızlı artışını sürdürmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 110 milyar insan doğmuştur. 20. yüzyılın son 70 senesinde dünya nüfusu tarihte en fazla yükselişini göstermiştir.

Kaynak : 2020 Dünya nüfusu ne kadar?  Dünyada kaç milyon insan yaşıyor?

Önümüzdeki  yıllar dikkate alındığında, gelecekte bu rakamların nereye ulaşabileceğini oturup düşünmek lazım.

Birleşmiş Milletler’e göre dünya üzerinde, 195 egemen devlet ya da ülke bulunmaktadır.

2020 Eylül ayı itibariyle dünyanın güncel nüfusu 7.809.297.312 olarak hesaplanmıştır.

  • Dünya nüfusunun,  2030 yılında, 9.6 milyara ulaşacağı öngörülmektedir.

Son on yıl dikkate alındığında dünya nüfusu, yani 2020 – 2030 arası,  1,8 milyar kişi artacaktır. Bu on yıllık arasında, yıl itibariyle dünya nüfusunun artış hızı ise, 180 milyon kişi olmaktadır. Yani bir yılda dünya nüfusu, 180 milyon kişi artmaktadır. Elbette 195 ülkenin nüfus artış oranları farklı farklıdır ama toplamda ki rakam değişmemektedir. Örneğin, nüfus artış oranı,  Çin’de, 18,47 iken,  Meksika’da, 1,65 tir. Ülkemizde2020 itibariyle, yıllık nüfus artışı bir evelki seneye göre TUİK verilerine göre 1,5 milyon kişidir.

 Evet, yukarıdaki dünya nüfusu dikkate alındığında, Korana virüs salgınını dizginlemek için nüfusun en az yüzde atmışının aşılanmasında zaruret olduğunu, bilim adamları açıkca belirtiyorlar.

An itibariyle, dünya nüfusu olan , 7.78 milyar kişinin yüzde atmışı olan,4.67 milyar insanın iki kere aşı olması gerekiyor. Bu da, 9.33 milyar doz dünyanın aşı ihtiyacı var demektir.

Ülkemiz noktasında ise hepinizin bildiği gibi, ortalama nüfusumuzun, 84 milyon olduğu düşünülürse, yüzde 60.nın iki kez aşı olması halinde, 50.4 x 2 = 100.8 milyon doz aşıya ihtiyaçımız var demektir.

ŞİMDİ ŞAPKAMIZI ÖNÜMÜZE KOYUP CİDDİ CİDDİ DÜŞÜNME ZAMANIDIR. 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verilen bilgilere göre, insan üzerinde klinik çalışmaların yürütüldüğü 36 aşı adayı bulunuyor. SARS-CoV-2 aşısının geliştirilmesi için 170’in üzerinde proje yürütülüyor.

Her yıl ortalama 180 milyon insanın nefes almak için dünyaya geldiğini, ve bu dünya nufus artışını bir an için bir kenara bıraksak bile, 9.33 milyar doz aşı, hangi zaman kesiminde üretilebileceği, hangi zaman kesimi içerisinde aşıların yapılabileceği, daha önemlisi bu aşının hangi adalet düşüncesi ile dağıtabileceği  föktörleri , an ve gelecek için soru işaretleriyle doludur.

Bireysel olarak sağlığa kavuşmanın tarifi elbette yoktur, yoktur ama bu melun salgından dünya vatandaşı olarak kurtulmanın tek yolu da dünya nüfusunun yüzde atmışının aşılanmasına bağlı olduğunu da zinhar akılllardan çıkartılmamalıdır.

Yukarıdaki verileri dikkata alınarak, kendi ve evlatlarımızın geleceği ve de ülkemizin sağlığını, düşünüyor ve değer veriyorsak, hayale ve rehavete hiç bir zaman kapılmadan, yıllar sürebileceği görünen, malum ve melun salgın için daha uzun yıllar, maske, mesafe ve de hijyen gerceği ile beraber yaşayabileceğimiz gerceğini, aklımızdan kesinlikle çıkartmamak gerekir.   

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!