MARMARİS MANŞET

ASIL MURDARLIK EKONOMİDE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Kelimenin yazılış şeklini Türk Dil Kurumundan öğrendim, doğrusu mundar değil murdar imiş ve de üç ayrı anlamı varmış. Kirli, pis anlamındaki mana ile yazımı yazıyorum.

Bana göre mundarlık, seçimden daha önemli olan geçimde. Ekonomik darboğaz, ay değil gün geçtikçe boğazımızı daha çok sıkar oldu.

Ekonomide, üretimin insan kaynağı ve bel kemiği olan gençlerin yüzde otuzu işsiz, çalışanlar geçim derdinde, emeklilerin ise hali perişan.

Aş, tencerelerin olmazsa olmazı ama tencere boş. Et, sebze derseniz raflarda, raflara da erişmek oldukça zor. Çarşı – Pazar el yakıyor. piyasanın gerisini söylemeye ne hacet. Tarım ve hayvancılık sektörü deseniz yerlerde sürünüyor, kıymanın kilosu kırk – atmış lira arası. Yakın tarihlere kadar indirimlerde bir liraya satılan bütün tavukların kilosu neredeyse 40-50 liraya dayandı. Ya kırmızıbiber, yeşil fasulyenin fiyatlarını sorup sual ederseniz, birini kilosu yirmi liraya demir attı diğerinin kilosu on dört ila on altı lira arasında git gel yapmaktadır.

Et, sebze ahvalinde durum böyle.

İthalatçılarla ihracatçıların hali hatırını soracak oluşanın iç güveyden hallice.

Üretimi ne siz sorun ne de ben yazayım, sanayi ve iş adamları konkordato yani ‘iflas anlaşması’ peşinde.

Bankalar durum derseniz rasyolar allak bullak, piyasayı güçlendirilme yolunda birazcık şişe ağzı durumlar var da. Dolar – Euro gibi yabancı para artışları,  S -4OO füzelerinden fırlatılmış gibi radar bile takip edemiyor.

Giyim kuşam derseniz, bir alana ikincisi yarı fiyatına, üçüncü bedava olsa da vatandaş, soğanı tane tane alırken çoluk çocuk giyim kuşama nasıl para ayırabilsin ki.

Asıl ekonomi murdar oldu, şimdilik secim ihtimallerini bir yana bırakıp ekonominin fazla değil, sadece iki tık yükseltilmesi noktasında gerekenler yapılmalıdır. Zira vatandaşın dış borç yükü, yılda değil her saat başı artar hale geldi.

Bir taraftan malum salgın, can’ları alıp gidiyor diğer taraftan da borç yükü boğazları sıkıyor.

Kemerlerde mi? Delik kalmadı ki.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!