MARMARİS MANŞET

AŞILAMA ÇOK AĞIR GİDİYOR

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 352 makalesi bulunuyor.

Böyle bir salgında, hergün yüzlerce insanımızın öldüğü, binlerce insanımızın hastalanıp yoğun bakımlara düştüğü, iflasların an meselesi olduğu bir zamanda sıkı yönetim ilan etmeyeceksiniz de ne zaman edeceksiniz?
Ülkede bir çok hastane var ve hepsinde doktorlar var, onbinlerce eczane var, aile hekimlikleri, sağlık ocakları var. Bunların hepsi ayrı ayrı günde bir saat ayırıp aşı yapsa siz hesap edin bir günde kaç kişi aşı olur…

Hükumet çok kısa zamanda bu aşı işini halletmezse, yazın bir tarafa, ilk seçimlerde duramaz gider. İktidar inanılmaz şekilde oy kaybediyor…
Milyonlar hastalıktan korkuyor, hergün çok sayıda ölenler var ve hükumet sanki çok normal birşey oluyor gibi rahat ve başka şeylerden bahsediyor.

Bu Pandemi iktidar için en büyük sınavdır. Tüm siyasi partilerin iktidara destek vermesi ve bu belayı en kısa sürede ve en az zararla atlatmamız için gereğinin acilen yapılması şarttır.
Aşı yoksa aşı bulmak benim değil, hükumetin görevidir…
Gidip Faz 3 raporları açıklanmamış bir aşıyı almak ne derece doğrudur, bunu da zaman gösterecektir.

Bütün herşeye rağmen Türk Sağlık elemanları eğer iyi bir organizasyon yapılırsa günde 2-3 Milyon arasında çok rahat şekilde aşı yapabilirler. Bu nerede ise bir ay içinde ülkenin %65-70’inin aşılanması demektir.

Çin aşısı, Biontech Alman aşısı gibi elektrik kesintilerinden zarar görebilecek aşı da değil. Alman aşısı Türkiye için çok tehlikeli çünkü elektrik kesintileri bu aşının eksi 70 derecede saklanmasını imkansız yapar.
Şahsen Türkiye’de bu elektrik kesintileri devam ettiği sürece böyle bir aşının faydadan çok zararı olabilir. Onun için en iyi seçim inaktiv Çin aşısıdır ve gerekirse 6 ayda bir tekrar yapılır.
Ancak aşı nerede?
Bu da yukarda yazdığım gibi doğrudan Hükumetin asli görevidir…
Dakikalar bile aleyhte işliyor…

YAZARIN SON YAZILARI
TEKNOLOJİ - 4 Mart 2021
İLGİNÇ TEDBİRLER - 3 Mart 2021
SAĞLIK BAKANI - 2 Mart 2021
MUHALEFET - 26 Şubat 2021
SELAHATTİN PINAR - 24 Şubat 2021
LOBİ YAPMAYI BİLMEK - 22 Şubat 2021
ASKIDA FATURA - 19 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!