MARMARİS MANŞET

AŞILANMA İLE BİTER Mİ?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Valla bu iş bu soru zor, sadece tıp insanı olmak yetmez, matematik profesörü olsanız bile hesaplayamazsınız kanaatimce.

Peki, neden cevaplanamaz çünkü bir bilinen, iki bilinmeyen faktör var, denklem sayısı ise bir.

Türkiye’nin nüfusu 84 milyon, Suriyelilerin de ilavesi ile 89 milyon diyelim yani ortalama 90 milyon. İlk etapta elli milyon doz aşı alınacağı da biliniyor.  Yani, Türkiye’nin iki sefer yapılacak aşı için 180 milyon doz aşıya ihtiyacı var. Bilinen tek faktör, aşı miktarının en az yüzde yetmiş olması. Yani ihtiyaç olan aşı miktarı 126 milyon doz. 50 milyon doz aşının halen 3 milyon dozu geldiği ifade edilmektedir.

Bilinmeyenler birincisi, aşıyı aldığımız veya alacağımız, ülke olan Çin in, 126 milyon doz aşıyı, ne kadar bir sure içerisinde üretip Türkiye’ye teslim edebileceğidir.

Bilinmeyenlerin ikincisi ise ülkemizde aşı olanların yüzdesi ne olacaktır.

Ayrıca, önemli hususların belli başlılarından, 65 yaş üstü yaşayanlar ile ilgili aşı etkinlikleri için yapılmış araştırma sonuçları belli olmayıp Ülkemiz içinde kaç vatandaşımızın aşı olmaktan imtina edeceğidir.

Bu salgın ile yaşamasını öğrendik ve de ömür boyu böyle gideceğiz. Neden mi bu salgın bu aşılama ile bizde bitse dünyada bitmez, dünyada bitse bizde bitmez de ondan.

ERKEN SEÇİM

Daha önceleri de yazdım erken seçim olacaktır kaçınılmazdır. Zira ülkemiz ekonomik dengeleri bozulmuş ve de malum salgının olumsuz etkilerini yaşamaktadır. Öte yandan pandemi nedeniyle her gün yüzlerce insan hayatını kaybetmekte, kısa vadede salgın için herhangi bir çözüm görünmemektedir. Ekonomik göstergeler, pandemi de dikkate alındığında, raylardan çıkmış gün geçtikçe sorunların daha da yükseliş trendine girmiştir.

Sn. Cumhurbaşkanımız, bana göre erken seçim düşüncesini doğurabilen görüşme ve beyanları yapmakta, kurmayları ise bunun neticelerini tespit ettikleri kanaatini doğurmuştur.

İktidar, seçim için istenen duruma geldiğine kanaat getirirse, malum salgın nazarı dikkate alınmadan bile 2021 yılının ikinci yarısı seçim kararı alabilir diye düşünmekteyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!