MARMARİS MANŞET

ASKER SELAMI

Sevgili okurlar bazı Türk Milli Futbol takımı oyuncularının maçtan sonra veya evvel selam vermesini bazı kişiler savaş ve askerliği beğendirme propagandası olarak görüyor veya görmek istiyor. Bir şekilde bunun cezalandırılmasını ve tekrarlanmamasını istiyorlar.
Bir konuyu iyi bilmek lazım bilhassa başta Almanlar olmak üzere tüm Avrupa 2.ci dünya harbinde büyük sıkıntılar çekmiş, çok büyük kayıplar vermiş, benzeri görülmemiş bir felaket yaşamış. Yine başta Almanlar olmak üzere bütün bunlara sebep olanın bir diktatör olduğunu ve Asker ile Polisi kullanarak yaptığına inanmışlardır. Batı Almanya’nın Doğu Almanya ile yeniden birleşme tarihi olan 1990 yılına kadar Almanya’da Polis rütbe takamazdı, yasaktı. Sokaklarda bir tane askeri üniforma ile kimseyi göremezdiniz.
Bu nedenlerle Avrupa’da asker ve Polise karşı büyük bir sempati bugün dahi yoktur.
Asker selamına gelince; herşeyden önce bu selam sadece başta şapka varken verilirse selam olur. Bu selamın patentide askere ait değildir, herkes her istediği zaman bu hareketi yapabilir. Ben bile sivil olarak arkadaşlarıma rastladığım zaman (asker) selamı veririm. Aslında buna asker selamı demek sadece bir benzetmedir. Bugün dünyada birçok ülke mensubu Milli Marşları çalarken ellerini kalplerinin üzerine koyarlar. Selamın patenti yoktur ve olamaz. Türk futbolcuların yaptığı da sadece bir gösteri ve çağırışımdır başka birşey değildir. Suç ise mantıken hiç değildir. Futbol maçlarından önce Milli Marş çalınıp okunması da sadece Milli maçlarda olması gerekirken bizde her maçtan önce çalınır. Yabancı futbolcuların bazıları elleri belinde dinler. Bunlar birşey değiştirmez sadece bazı habercilere iş çıkarır ve meşgul eder. Aslında asker selamı sadece başta şapka varken verilir, yok iken verileni asker selamı değildir…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!