MARMARİS MANŞET

ASKIDA İLAÇ OLMAZ MI?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

İnanıyorum ki her evde, son kullanma tarihini bekleyen ambalajı açılmamış ve de kullanılmayacak onlarca ilaç şurup ve de hap bulunmaktadır. Bizlerin kafasında az veya çok stokculuk vardır. Bu stokculuk kara gün dostu, veya ihtiyaç anında el altında bulundurma düşüncesinden kaynaklamaktadır. Yastık altı altın, kefen parası, kötü günlerde kullanılmak için ayrılan döviz, para ve benzeri kıymetleri bu düşünceye ait örneklerdir.

Bir de düşüncesizce yapılan stoklar vardırki, gereginden fazla ekmek almak, yiyeçek, iceçek almak gibi.

Bu gereksizce alınanan stoklara ne oluyor derseniz, Bu gerçeği görmek için Marmaris sahillerinde bir dolaşın yeter. Sahil baştan sona atık ekmeklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Dahasını görmek istiyorsanız, gece geç vakitlerde çöplüklerde, çöp bidonlarında gıda arayanlarına bakın yeter.

Ne yazık ki o kadar da olmasa bile, Rahmetl Kemal sunal filimlerindeki, döner camına sürülen ekmekle, karnını doyuran sahneleri unutmamak de lazım.

Bir de erişilmez İlaç fiyatlarıyla, raflara konulan ve de ulaşmaya çalışan ellere baksak diyorum.

Hani diyorum ki, aile hekimliklerine birer eçza dolabı koyulsa, o ecza dolaplarına doktor veya bir hemşire nezdinde ve kontrolünde, getirilen ilaçlar konulsa.

Hani diyorum ki doktor tarafından yazılı recetelerdeki ilaçlar ile, varsa ve eşleşir ise  eçza dolabında bulunan ilaçlar, yine doktor veya hemşire nezareti ve kontrolünde üçretsiz olarak hastaya verise olmaz mı?

Askıda ekmek gibi.

Resmi rakamlara göre,  2019 yılında 4 milyon 101 bin 155 kilo ilaç atığı toplandığını belirtilmiş idi.

İlaçtaki ekonomik kayıp düşünülmesi ve üzerinde durulması gerekli ve önemli bir husustur. Hani son kullanma tarihi bitmemiş ilaçların sağlık hizmeleri çarkında yeniden değerlendirilmesi de, bir o kadar önem arzetmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!