MARMARİS MANŞET

AVM’LER DEĞİL, ESNAFLAR AÇILMALI

AVM’LER DEĞİL, ESNAFLAR AÇILMALI

Marmaris Kent Konseyi yürütme kurulu Alışveriş Merkezleri’nin açılması ile ilgili yazılı basın açıklama yaparak, öncelik açılması gereken küçük esnafların olduğunu söyledi.

Marmaris Kent Konseyi Alışveriş Merkezleri’nin açılmasına tepki göstererek, “ Devlet desteğinden faydalanan Ulusal ve Uluslararası büyük sermaye sahiplerinin marka ürünlerinin satıldığı AVM’ler değil; çalışan ve giderek yoksullaşan halkın sıklıkla alışveriş yaptığı pazarcıların tezgâhları ve küçük esnafların işletmeleri açılmaya başlanmalıdır” dedi.

  Sıkıntılı günler geçiren esnafların tekrar hayata geçirilmesi için öncelik olarak açılması gerektiğinin altını çizen Kent Konseyi şu ifadelere yer verdi, “ Çin’den geçtiğimiz salgın günlerinde hastalığın yayılmasına engel olmak için, zorunlu kısıtlamalara ilaveten AVM’ler, pazarlar ve küçük esnafa ait işletmeler kapatılmış, “evde kal”, maske,  “sosyal mesafe” ve sokağa çıkma yasakları ve benzeri uygulamalar olumlu sonuç vermiş böylelikle hastalığa yakalanma ve vefat sayıları düşmeye başlamıştır. Bu olumlu gidişat üzerine Ramazan Bayramı sonrası yavaş yavaş zorunlu kısıtlamaların hafifletilebileceğinin televizyon kanallarında konuşulmaya başlanmış ve ne yazık ki öncelikli olarak AVM’lerin açılması dillendirilmiştir.

EMEKÇİLERİN ÇIKARLARI GÖZETİLMELİ

Eğer işyerlerinin açılması söz konusu ise başlayan turizm sezonu da göz önüne alınarak, Devlet desteğinden faydalanan Ulusal ve Uluslararası büyük sermaye sahiplerinin marka ürünlerinin satıldığı AVM’ler değil; çalışan ve giderek yoksullaşan halkın sıklıkla alışveriş yaptığı pazarcıların tezgâhları ve küçük esnafların işletmeleri açılmaya başlanmalıdır. İşyerlerinin zorunlu kapalı olması sebebiyle hem işyeri sahipleri açısından hem de yanında çalışan emekçiler açısından sıkıntılı günler geçiren küçük esnafın ticaret hayatında tekrardan var olabilmesi için işyerlerinin belirli bir plan ve kurallar çerçevesinde tekrar faaliyete geçirilmesi öncelikli olmalıdır. Marmaris Kent Konseyi olarak alınacak tedbirlerin ne kadar süre ve ne şekilde uygulanması konusunda bilim kurulunun önerilerinin dikkate alınarak normalleşme adımlarının, küçük esnaf, KOBİ ve tabi ki o işyerlerini var eden emekçilerin çıkarları gözetilerek bilimin ışığında atılması gerektiğine inanıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!