MARMARİS MANŞET

AVM’LERE GİDECEKLER DİKKAT

AVM’LERE GİDECEKLER DİKKAT

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında toplanan Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında AVM’lerde alınması gereken önlemler belirlendi. Buna göre AVM’lerde vatandaşların işlerini hızlı bir şekilde görmesi sağlanacak Restoranlar ve kafeteryaların masa ve sandalyeleri kaldırılacak. Al götür şeklinde hizmet verecek. AVM’nin büyüklüğüne göre 10 m2’ye bir kişi olacak şekilde müşteri kabul edilecek.

Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında düzenlenen toplantı ile Sağlık Bakanlığının 09.05.2020 tarih ve 149 sayılı yazıları ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün; alışveriş merkezleri hakkındaki genelgeleri gereği kararlar alındı.  Ayrıca 6331sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuatça belirlenen kurallara ilave olarak; Ticaret Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler ile Sağlık Bakanlığının Alışveriş Merkezlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin ilgi yazısı çerçevesinde uyulması gereken usul ve esaslar belirlendi.

AVM’DEKİ RESTORANLAR AL GÖTÜR ŞEKLİNDE HİZMET VERECEK

10.00-22.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan AVM’lere hiçbir kimsenin maskesiz girmesine izin verilmeyecek. AVM girişinde herkesin ateş ölçümü yapılacak ve ateşinin 38°C’dan yüksek olduğu tespit edilen kişi/kişiler içeri alınmayarak ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. AVM’lerin oturma, bekleme, dinlenme amaçlı kullanılan ortak alanlarının yanı sıra restoran/lokanta ile yeme-içme alanlarında bulunan tüm sandalye, koltuk ve masalar kaldırılacaktır. AVM içerisinde bulunan lokanta ve restoranlar al götür ve\veya paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

AVM’LERDE 10 M2’YE BİR KİŞİ

Sosyal mesafe kuralını korumak, salgının yayılmasını önlemek için AVM içinde aynı anda 10 m2 ye bir kişi olacak şekilde müşteri kabul edilebilecek. Örneğin; 1.000 m²’lik toplam aktif müşteri kabul edilebilecek alanı bulunan bir AVM’de aynı anda en fazla 100 müşteri bulunabilecektir. Her bir işyeri toplam satış alanına müşteri ve çalışanlar dahil 8 m²’ye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabul edebilecek.

TEMİZLİK VE HİJYEN

Temizlik ve hijyen kurallarının da belirlendiği toplantıda AVM içerisinde ve iş yerlerinin girişinde el antiseptiği bulundurulacak. AVM içindeki yürüyen merdivenlerin bantları, kapı kolları, tırabzan ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyler üç saatte bir temizlenecek ve gerekli dezenfeksiyon işleminin yapılması sağlanacak. lavabo ve tuvaletlerin temizliğinde; muhakkak dezenfektan kullanılacak. El kurutma makinelerinin kullanımı yasaklanacak bunların yerini tek kullanımlık kağıt havlu alacak. İş yerlerinde müşterilerin temas ettiği/edeceği çalışma tezgâhı ve ödeme terminali (post cihazı vb.) her müşteriden sonra mutlaka temizlenecek/dezenfekte edilecek

AVM’lerde Ortam Havalandırmasına İlişkin Kurallar

AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak,havalandırma işlemi %100 dış ortam havası ile sağlanacak. AVM’lerin giriş kapılarında bulunan hava perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacaktır. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacaktır.

AVM’deki İş Yerlerinin Çalışma Kuralları

İş yeri dışında bekleyecek müşterilerin, sosyal mesafe kuralını koruması adına aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde zemin işaretlemesinin yapılması sağlanacaktır. Müşterilere deneme kabini içinde maskelerini çıkarmamaları gerektiği özellikle hatırlatılacaktır. Deneme kabinlerinin kullanılmaması esas olup ihtiyaç halinde her müşteri en fazla 10 dakika deneme kabinini kullanabilecek ve müşteri çıktıktan sonra kabin havalandırılacak, sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenecektir. Denenen Ürünlere Ultraviyole Işını Uygulanması işleminin; Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerince insan sağlığına zararlı etkileri olması nedeniyle önerilmemesi göz önünde bulundurulacak ve iş yerlerinde adı geçen işlem kesinlikle uygulanmayacaktır.

Çalışanlara Yönelik Önlemler

AVM yönetimi tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat gereği alınması gereken tedbirlere ilave olarak; Çalışan personelin ihtiyaç duyduğu koruyucu malzeme/ekipmanlar işyerleri tarafından sağlanacaktır. Çalışan personel içerisinde; ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb. hastalık semptomları olanlar ivedilikle ilgili sağlık birimine yönlendirilecektir.

AVM yönetimlerince, çalışan personelin tamamına COVİD-19 virüsünün bulaşma şekli,etkileri, alınması gereken tedbirler, el hijyeni, uygun nitelikte tıbbi maske takılması,maskenin nemlenmesi ya da kirlenmesi halinde değiştirilmesi, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine dikkat edilmesi konuları başta olmak üzere gerekli eğitimler verilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!