MARMARİS MANŞET

AY’A GİTME KUYRUĞU

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Bir de baktım bizim orada vatandaş kuyrukta. Bu gün pazarda yoktu hani. Ben diyeyim arşa kadar, sen de ki mars’a kadar. Sayısal loto devrede devrede yüz milyonları aşmış, zannettim ki, hazırdan para kazanma kuyruğu. Yeri gelmişken söyleyeyim, bu kuyruktaki vatandaşları tebrik etmek lazım, nasıl olsa çekilişte çıkan olamazsa kalan kısım, Devletin varlık fonuna gidiyor. Yani sana bana çıkmasa da Devletin kasasına giriyor dolayısıyla hayırlı işler yapmak için. Neyse, kuyruğun başlarına doğru gittim bir de ne göreyim, bir gişe bir şeyler satıyor, öğrendim ki aya gitme bileti satılıyormuş. Kuyrukta onun içinmiş. Vatandaş şimdiden gidiş biletini almaya çalışıyor. Hayal bu ya.

Kim söyledi ki uzaya gidiş için yeterli kaynak yok diye?

ABD Başkanı’nın Nasreddin Hoca hayranlığını Dr. Işıl Acehan anlatmış.

Birleşmiş Millerler’in kuruluş sürecini başlatan, 1912-1921 yılları arasında ABD Başkanlığı yapmış olan Woodrow Wilson’ın, ünlü nüktedan halk kahramanımız Nasreddin Hoca’ya hayran olduğu ortaya çıktı. ABD’nin 28. başkanı Woodrow Wilson’ın, Nasreddin Hoca fıkralarını sık sık ABD’nin üst düzey yetkililerine anlattığı biliniyor. Özellikle anlattığı ise “Kuyuya Düşen Ay” fıkrasıdır. Fıkra şöyle:

Bir gece Nasrettin Hoca evinin bahçesindeki kuyudan su almaya gider. Kuyuda ayın yansımasını görünce hanımına “kadın kadın, bana çabuk bir kanca getir, yoksa ay boğulup ölecek” diye bağırır. Hanımı kancayı getirir. Nasrettin Hoca kancayı kuyuya atar, çeker de çeker, ancak kuyudaki taşlardan birisine takılan kanca gelmez.

Ayın ağırlığından kancanın gelmediğini düşünen Hoca, “Galiba ayı tuttum” der. Hoca, kancanın ipini daha da güçlü çekince sonunda ip kopar, Hoca da sırt üstü düşüverir. Bu sırada gökyüzündeki ayı görünce sevinçle “Çok uğraştık ama zavallı ayı da kurtardık” der.

Wilson’ın “Kuyuya Düşen Ay” fıkrasını, I. Dünya Savaşı sonrası düzenlenen Paris Barış Konferansı’nda dünyayı kurtarma ve barışı sağlama çabalarını tarif etmek için söylediği biliniyor.

Ay deyip geçmemeli.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!