MARMARİS MANŞET

AYNI NAKARAT

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Her deprem oldugunda, ayni ayni sorular ayni cevaplar. Malzemeden mi çalındı, işçilikten mi çalındı, demiri eksik mi kullanıldı, temeli yeterli mi, üç kat yerine beş kat mı yapıldı, deniz kumu mu kullanıldı, daha neler neler kontrolü yetersiz mi, kim ruhsat verdi, kimler bu konuda sebeplendi, ahret soruları arkası arkasına gelir.

Cevaplarsa hep aynı makamdan.

Cevap verenler başka başka, kimi mıhına kimi çiviye vuruyor.

Ortada ne var derseniz aynı manzara aynı tablo. Allah rahmet eylesin onlarca rahmetli, yüzlerce yaralı.

Çözüm mü, ne çözümü on yıllardır aynı nakarattan başka değişen hiçbir şey yok, atılan bir karınca adımı bile yok. Laf ve vaat dersen kırıla gitti ve de hala gidiyor.

Yapılan bir şey vardı felaketlere yardımcı olma babında, o da malum İmar Affı. Binalara imarsız, plansız, rastgele yapılan yapılara, af çıkarmak. Birde sezarın hakkını sezara vermek gerek, “Kentsel dönüşüm Yasası”.   

Kentsel dönüşüm yasası bir çözüm yasası idi. Ancak bu çözüm yasası ne yazık ki, maddeleri ve de uygulamaları nedeniyle, çözümsüzlük ve de perişanlık getirdi. Yüzlerce dava mahkeme raflarında.  

Peki, o dedik olmadı bu dedik olmadı, bu makus kaderi yenecek bir uygulama yok mu, hep böyle yüzlerce vefat binlerce yaralımı verilecek her depremde?

Ve de ne yazık ki hep aynı şarkı aynı nakarat mı söylenecek her depremde her defasında.

İnsanoğlu ne yazık ki geleceğini tüketiyor bu çaresizlik ve de bu akılla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!