MARMARİS MANŞET

BACASIZ ENDÜSTRİ TURİZM

Merhum Özal’ın zamanında çıkan “bacasız endüstri” sözcüğü yani “turizm” gerçekten ülkemiz için olağanüstü ekonomik katkı olmuştur.

Yalnız getirdiği tahmini en az 40-50 Milyar dolar değil, yüzbinlerce istihdam yaratması ülkeye rahat nefes aldırmıştır.

Sadece Marmaris’e bir bakınız, birçok Otel ve hertarafı yazın turistler için açılan işyerleri ve buralarda çalışıp ekmek parası kazanan vatandaşlarımızı görürsünüz.

Hani çok söylenen bir söz var, “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”, bu zaten eskisi gibi olmasın isteyenlerin uydurduğu söz.

Bu sene yaz ayları her yıl gibi maalesef olmayacak…Korona virüs salgını ancak bütün dünyada birlikte bitirilirse turizm olur aksi halde hiç kimse yabancı bir ülkeye maske takıp yaz tatiline gitmeyecektir.

Daha dün Avrupa’da bazı sağlık sigortaları başka ülkelerde Korona virüs nedeni ile hastalanacakların masraflarını karşılamayacaklarını ilan ettiler.  Avrupalı genelde sağlık sigortası olmadan tatile çıkmaz.

Ülkemize gelecek turistlere bizim sigorta acentelerimiz bir hafta veya iki haftalık sağlık sigortası yapsalar, duyulunca sanıyorum hem kendileri, hemde ülkemiz için büyük fayda sağlayabilir. Katkı sağlayabilir neden olmasın…

Bir taraftan uçakların sosyal mesafe nedeni ile yarı sayıda yolcu almak zorunda olduklarını da hesaba katarsanız bu sene turizm başlamadan bitti demek olduğu anlaşılıyor.

Ülkemiz için telafisi nerede ise imkansız çok büyük bir kayıp.

Yapılacak tek şey var, fiyatları sadece bu yaz için çok cazip hale getirmek. Edilebilecek kar’ın en azını ederek Türkiye’ye gelmeyi cazip hale getirmek.  Yani hedef gelmeyecek olanı getirebilmek.

Bu da bir çeşit turizm sanatı sayılacaktır…

Kanımca bunun tek çaresi olağanüstü cazip indirimden başka hiçbir şey olamaz.

Bir de tabii aşı veya ilaç bulunması…Belkide bulunursa tarihin en kıymetli ilacı olacak…

Ne kadar zor olduğu çok açık ve net ancak tamamen imkansız da değil çünkü dünya eve kapanmaktan çok sıkıldı bunu da dikkate almakta fayda var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!