MARMARİS MANŞET

BARİYERLER SONUÇ VERDİ

BARİYERLER SONUÇ VERDİ

Türkiye’de ilk kez Marmaris Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘dere ağzına bariyer takılması’ projesi meyvesini verdi. Son yağmurlarda dereden gelen atıklar bariyere takılarak deniz gitmedi.

Marmaris Belediyesi, yağışlarla derelerin havzalarından taşınan evsel atıkların denize ulaşıp çevre kirliliği oluşturmaması için derelerin denizle buluştuğu noktaya özel bir bariyer yerleştirilmesine ilişkin bir proje geliştirdi. Derelerde yağmur sularının taşıdığı çöplerin bariyerde yer alan ağlara takılmasını amaçlayan sistem için Durmazlar Deresi pilot bölge olarak belirlenmişti.

Hafta başından beri yağan yağmurlar deneme aşamasındaki sistemin çalıştığını ortaya koydu. Yağmur sularının getirdiği doğal atıklar ve insan kaynaklı atıklar dere ağzında bulunan bariyere takılarak denize gitmedi.

Bu durumun sevindirici olduğunu söyleyen belediye yetkilileri, “Türkiye’de ilk kez böyle bir uygulama yapılıyor. Pilot bölge olarak belirlediğimiz Durmazlar Deresi’ne yaptığımız bu sistemin çalıştığını gördük. Sezon sonunda, kışa doğru diğer derelerde de çalışmaları başlatacağız. Tabi ki akış hızı, yağış oranı gibi tüm hesaplamalar yapılacak. Bunlara göre çalışma gerçekleştirilecek” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!