MARMARİS MANŞET

BASIN, MİLLETİN VİCDANINA SES OLMAKTADIR

BASIN, MİLLETİN VİCDANINA SES OLMAKTADIR

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle,  basın mensupları onuruna öğle yemeği verdi. Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bir yıl olmasını dileyerek; “Basın, milletin vicdanına ses olmaktadır” dedi. Mehmet Oktay, düzenlendiği öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, basının ve basın mensuplarının önemine değinerek, bilginin çok kısa sürede edinildiği ve iletildiği bir çağda yaşandığını söyledi.Basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayan Oktay, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla ifa ettikleri görevleri sırasında yaşamını yitiren basın mensuplarını da rahmetle andı.

Marmaris’te ilk defa düzenlenen 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nde basınla bir araya gelerek kutlayan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay; “İlk özel gazete Tercüman-ı Ahval’in çıktığı 21 Ekim 1860 tarihinden beri Türk gazeteciliği büyük gelişme kaydetti.  Toplumu haberdar etmek ve üstelik bunu yaparken tarafsız, yorumsuz bir şekilde gerçekleştirmek özveri gerektirir. Türkiye’de basın çok evreler atlattı, ama özgürlük anlamında üst noktalara geldiler. Yerel basınımızla el birliği içinde önümüzde ki yıllarda daha iyi yerlere getireceğiz. Çok zor ve özveri isteyen bir meslek bu anlamda da herkesin emeğine saygı duyuyorum.  Basın bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar” diye ifade etti.

Mehmet Oktay, Basın düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün demokrasinin temel taşlarından ve vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek;  “Zor koşullar altında halkımıza bilgi alışverişi sağlayan değerli basın çalışanlarının, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü tebrik ediyor ve tüm basın çalışanlarına meslek hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Oktay,  turizm sezonunu uzatmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek;  “Ben tüm birimlerime talimat vererek 15 Mart’a kadar tüm çalışmalarımızı yapacağız. Önemli olan merkezi noktalarda çalışmalarımızı tamamlamamız.  Tüm plajlarımız yaza başlamadan hazır olacak. Sezonu uzatmak için işbirliği içinde çalışarak güzel bir sezon hazırlığı yapacağız”  diye konuştu.

Marmaris’te her yıl olduğu gibi bu sezonda da İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkeleri, Rusya ve Arap ülkelerinden yüzbinlerce turisti ağırladığını söyleyen Mehmet Oktay; “Sezon başında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ortaya çıkan olumsuz tabloyu değiştirmek için göreve geldiğimizin daha ilk aylarında Rusya, Tataristan, Ukrayna ve Lübnan’a ziyaretler gerçekleştirdik. Bu ülkelerde seyahat firmaları ve hava yolu şirketleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu ülkelerden ciddi talep aldık. Ardından Çin’i ziyaret ederek; bu ülkeden direk Dalaman Havalimanı’na uçuş gerçekleştirilmesi için görüşmeler yaptık. Yine İngiltere, Almanya ve İrlanda’ya da ziyaretlerde bulunduk. Amacımız yurt içi ve yurt dışı kaynaklı sıkıntılardan en az zararla etkilenen ve gelecek sezon da turistleri ağırlayabildiğimiz bir Marmaris” dedi. Yemek toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!