MARMARİS MANŞET

BAYIR KALESİ’NE İNCELEME

BAYIR KALESİ’NE İNCELEME

Muğla ili, Marmaris İlçesi, Bayır Köyü, Yancağız mahallesi kuzey batısında 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli kale ve Syrna Antik Kenti, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Bayır mahallesi Muhtarı Arslan Eraslan ve Arkeolog Esengül Yıldız Öztekin tarafından incelendi.
Yapılan incelemelerde, Marmaris ilçesinde bulunan antik kentlerden birisi olan Syrna Antik Kenti, Bayır mahallesinin kuzey-doğusunda, Yoncaağız tepesi üzerinde yer almaktadır. Kente ve kalenin yakınına antik dönemde de kullanılmış olduğu tahmin edilen bir patika yol ile kalenin yakınına kadar ulaşım sağlanmaktadır. Patika yolun bitiminden sonra hafif tırmanış ile kalenin üst noktasına ulaşılmaktadır. Bir tepe üzerinde konumlanan çevresi sur duvarları ile kuşatılan yerleşim alanında antik teraslar ve yer korunmuş sarnıç, antik çağ zeytinyağı işlikleri, tepe üzerinde kente ait surlardan bazı kalıntılar ile yapı temelleri görülmektedir. Söz konusu tepe üzerine çıkıldığında bayır mahallesi görsel bir şölen sunmaktadır.
Kentin kültür turizmine kazandırılması için öncelikle Syrna antik kenti içinde çevre temizliği yapılması, kaleye çıkan yol güzergahının temizlenmesi ve kente gelen ziyaretçilerin rahatlıkla kaleye ulaşımlarının sağlanması için uygun alanlarda basit müdahalelerde bulunulması ve kaleyi görecek birkaç noktada aydınlatmanın yapılması gibi çalışmaların yapılması gerektiği tespit edildi.
Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Muğla’nın her köşesinde geçmişe ait izler olduğunu ve bu izlerin hem bilimsel olarak hem tarihsel ve kültürel olarak geri kazanımının sağlanması için çaba harcadıklarını dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!