MARMARİS MANŞET

BİLİNÇLİ ANNE, BİLİNÇLİ NESİLLER DEMEK”

BİLİNÇLİ ANNE, BİLİNÇLİ NESİLLER DEMEK”

Çevre sorunlarına ve plastik şişelerin yaygınlaşmasının yarattığı kirliliğe dikkati çekmek amacıyla

100 günde 3000 bin şişe kapağı kullanarak, anne ve oğlu Türkiye haritası yaptı. Annelerin bilinçlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Gülşah Çetiner, “Ben herkese örnek olmak için böyle bir proje yaptım. Özellikle annelerin bilinçlenmesi çok önemli, bilinçli anne demek, bilinçli nesiller demek, Doğalarımız bize miras, Çocuklarımıza daha temiz yarınlar bırakalım” dedi.

Anne Gülşah Çetiner ve oğlu plajdan ve sokaklardan topladığı pet şişe kapaklarının geri dönüşümünü sağlayarak,  herkese örnek oldu. Doğadaki plastikleri nasıl geri dönüşüme katkı sağlayabiliriz düşüncesiyle yola çıkan Anne Gülşah Çetiner şu ifadelere yer verdi,  “Çevremizdeki atık kapakları nasıl değerlendirebiliriz düşüncesiyle bu proje ortaya çıktı. 6 yaşındaki oğlumla beraber 100 günde, 3000 bine yakın kapak topladık. Kapakların toplanması hiç kolay olmadı. Bunun yanı sıra hepsi güzelce yıkandı ve kuruma aşamasından geçirildi. Tüm kapaklar 4 kat akrilik boya ile boyadık. Denizlerin rengini ana kapak renginde kullandım. Kapak boyama ve yapıştırma işlemi günlerce sürdü. Doğada kaybolması uzun yıllar alan pet şişeler özellikle geri dönüşümlere atılması gerekiyor. Pet şişeler 400 yılda kendini yok ediyor.”

‘KAPAKLARIN TOPLANMASI KOLAY OLMADI’

Gülşah Çetiner kumsalda daha çok atık olduğunu belirterek, “ Oğlumla beraber pet şişe toplarken, deniz kıyılarından daha fazla çıkması bizi üzdü. Pet şişeler, doğada kendiliğinden yok olmadığı için birçok çevresel zarara yol açıyor. Plastik malzemeyle ilgili en büyük problem, deniz yaşamını tehlikeye atması. Plastik parçaları denize atıldığında birçok balık bu parçaları fark edemiyor. Ayrıca su akıntıları nedeniyle denize atılan plastikler dünyanın herhangi bir yerine rahatlıkla taşınabiliyor. Doğamıza plastikler atmayın, dönüştürün. Plastiğin büyük bir çoğunluğu biyolojik olarak ayrışmıyor ve doğada çözünme süreci 400 yıldan daha uzun bir zaman alıyor. 400 yılın sonunda bile tam anlamıyla çözünmüyor. Yalnızca küçük, küçük ve daha küçük parçalara ayrışıyor” dedi.

“BİLİNÇLİ ANNE, BİLİNÇLİ NESİLLER DEMEK”

Annelerin bilinçlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Çetiner, “Ben herkese örnek olmak için böyle bir proje yaptım. Özellikle annelerin bilinçlenmesi çok önemli, bilinçli anne demek, bilinçli nesiller demek.  Pet şişelerin aynı zamanda, insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Pet şişeler yerine, hem kendi sağlığımız hem de çevre için cam şişe suları tercih etmeli ya da paslanmaz su matarası edinerek uzun süreli bir kullanım sağlamalıyız. Doğalarımız bize miras, Çocuklarımıza daha temiz yarınlar bırakalım” şeklinde konuştu. Yapılan Türkiye haritasını İTK Marmaris Kampüsü İlkokulu ve Ortaokulu’na armağan eden Gülşah Çetiner şu ifadelere yer verdi, “Öğrencilere faydalı olacağını düşündüğüm için evimde değil, okulda değerlendirilmesini istedim. Sınıf Öğretmenimiz Songül Armutcuk’a  da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” 6 yaşındaki Birtürk Çetiner’in çevreye duyarlılığı ise takdir topladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!