MARMARİS MANŞET

BORÇ GIRTLAKTA GIRTLAK KORONOVİRÜSTE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Gırtlağımıza kadar borca gömüldük. Emekli ve de işsizler zaten sessiz sedasız kıvranmaktadırlar bu ortamda, ne bir yardım var Devletten ne de maaşlarda bir artış. Allahtan emeklilikte açlıktan kıvranmayı öğretiyorlar sana, hem de kendi kendine, hem sopasız hem de hocasız. İstesen de istemesen de, bin bir umutla girdiğin emeklilik hayatında yaşamın, meşakkat ve zorlu mücadelesinin bir başka versiyonunu tadıyorsun.

Çalışma hayatında iştigal konun ne olursa olsun, İktidar sana bol bol ödemesiz zamanlı, az faizli, uzun vadeli paket üstüne paket sunuyor. Mecbursun almaya zira kiran var vergin var, elektrik suyun ödemeler var, geçim sıkıntın var, var oğlu var.

Çölde susuzlukla kıvranırken biri sana bir bardak dolusu su veriyor geri almama şartıyla değil bir su dolu sürahi ile geri vermek şartıyla.

Ne yaparsınız?

Almama gibi bir lükssün yok alıp fazlasıyla ödemeye mecbursun. Neden diye lütfen sormayın yoldan geçerken, bir turizmciyi, bir esnafı, bir restoran sahibini vesselam bir iş ile iştigal edeni ve de çalışanları dinleyin yeter.

İnan ki başı ve sonu keşke ile biten cümlelerle yaşamı sürdürüp gideceğiz bu şartlarla.

Neden derseniz, iktidar şimdi size kredi paketleri kaşıkla veriliyor, hiç şüpheniz olmasın ki, sonumda bu paraları yemek kepçesiyle değil paletli iş makinalarının kepçesiyle geri alınacaktır hiç şüpheniz olmasın.

Peki, ne yapmak lazım derseniz yapılacak tek şey ticareti ve ticaret erbabını, işçiyi ve işsizi, turisti ve turizmciyi, sanayiciyi, çiftçiyi velhasıl, ekonomik aktörleri güçlendirmek zarureti ve de gerekliliği vardır.

Bu bağlamda ekonomide, tüm işkolu ve işyeri çalışanlarına ve çalıştıranlara, yüzde atmışı karşılıksız destekleme olmak üzere, ticari ve personel kapasiteleri esas alınarak, geri kalanının ise uzun vadeli ve düşük faizli krediler ile takviye edilmelidir.

Kriz sonunda ise piyasaya enjekte edilen paranın, vergilerle geri alınması da sorunsuz olur.

Yoksa borç gırtlağa dayanınca korona virüs’ te fırsat kollar.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!