MARMARİS MANŞET

Bülent Ecevit’in İsmi Marmaris’te Yaşayacak

Bülent Ecevit’in İsmi Marmaris’te Yaşayacak

Marmaris’te Kenan Evren Bulvarı’nın adı Belediye Meclisi’nin kararıyla “ Bülent Ecevit Bulvarı” olarak değiştirildi.

Marmaris Belediyesi aralık ayı 11. Olağan Toplantısı, önceki gün saat 15.00’da belediye meclis toplantı salonunda yapıldı. 9 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında en çok konuşulan madde, İçmeler Mahallesinde bulunan “Kenan Evren Bulvarının” isminin değiştirilmesi konusu oldu.

ALKAN: IZDIRAP VE İŞKENCE OLARAK GÖRÜYORUM

Mecliste söz alan MHP Meclis Üyesi Naci Alkan, insanların devrimci ve ülkücü olarak ayrılarak o dönemde büyük işkence gördüğüne değinerek, “Yaşam hakkı bu kadar basit olmamalı. Genç yaşta insan asılarak ölüme gitti. O çocukların yerinde birimiz olsa bunu affedemeyiz. Bu nedenle Kenan Evren isminin olduğu o sokaktan geçmek istemeyiz. Onun için Kenan Evren ismi benim için ızdırap ve işkence olarak önüme geliyor. Bu nedenle bunun yerine daha çağdaş, daha vatansever, daha özgürlükçü isimler verilmeli. Ben bu nedenle meclis üyelerinin arkasındayım” dedi.

“DARBE GİRİŞİMLERİNİN HER ZAMAN KARŞISINDAYIZ”

DSP’li meclis üyesi Duran İlgün’de, “ 1980 darbesi demokrasimizi sekteye uğratan ve halkımızın geleceğini karartan bu tür darbe girişimlerinin her zaman karşısındayız. TBMM’deki tüm partilerde zaten bu ismin kaldırılması kararını aldılar. İsim olarak ben önceki meclis toplantısında belirttiğim gibi Bülent Ecevit ismini öneriyorum” dedi.

MUNGAN: MARMARİS İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR İSİM OLMALI

Ak Parti Meclis Üyesi Ayşegül Mungan’da 75. Yıl Caddesinin devamı olarak, Kenan Evren Bulvarı isminin kaldırılarak 75. Yıl Caddesi olmasının daha kalıcı olacağını değinerek, “ Başbakanların isminin verilmesinin yerine Marmaris’e hizmeti olmuş, Aksi takdirde bir sürü soruları akıllara getirecektir. Bu noktada 75. Yıl veya Marmaris ile ilgili olan Marmaris ile özdeşleşmiş bir isim olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

    MHP Meclis Üyesi Bestami Şinik, cadde ve sokaklara isim verilirken dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “ İleride bu isimlerin tekrar değiştirilmesi gibi bir hususla karşılanabilir.  O Yüzden isim belirtmekten ziyade bu bölgeyi ifade eden isimlerin konulmasını daha yerinde buluyorum.

BÜLENT ECEVİT BÜTÜN TOPLUM TARAFINDAN BENİMSENMİŞTİR

CHP meclis üyesi Kenan Değertaş’da konuyla ilgili söz alarak, caddeye verilecek olan ismin geniş kitleler tarafından benimsenmiş olmasının önemli olduğunu söyledi. Değertaş, “Gördüğüm kadarı ile Kenan Evren isminin değiştirilmesi konusunda Marmaris Belediyesi hem fikir. Bu nedenle Bülent Ecevit ismi Türkiye’de hiçbir siyasi tarafından marşinal bulunmaması, bütün toplumlar tarafından dürüst, onurlu bir siyasetçi olarak biliniyor olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bence Bülent Ecevit isminin olması uygundur” dedi.

     Görüşlerin arından İçmelerdeki Kenan Evren Bulvarı’nın ismi Belediye Meclisi’nin 05.11.2019 tarih ve 97 sayılı Kararı ile 2019 Yılı Aralık Ayı 11. Olağan Meclis Toplantısında görüşülmesine karar verilen Kenan Evren Bulvarının” isminin değiştirilmesi kararı görüşülerek, Bülent Ecevit Bulvarı olması oy birliği ile kabul edildi. Ak Parti meclis üyeleri ise bu konuda çekimser kaldı.

Meclis toplantısı diğer gündem maddelerinin oylanmasıyla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!