MARMARİS MANŞET

ÇOCUK İSTİSMARININ AFFI OLAMAZ

ÇOCUK İSTİSMARININ AFFI OLAMAZ

Muğla Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri yazılı bir metin yayınlayarak, 18 yaşın altındaki her bireyin çocuk olduğunu ifade ederek, “Aklınızdan bile geçirmeyin çocuk istismarının affı olamaz. Bu nedenle namus cinayetlerinin arttığı unutulmamalı” dedi

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ YOK SAYILIYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ceza infaz düzenlemesine bir tepki de Muğla Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyelerinden geldi.  Kamuoyunda “af yasası” olarak bilinen infaz düzenlemesine tepki çeken komisyon üyeler şu ifadelere yer verdi,  “18 yaşın altındaki her birey çocuktur ve bu nedenle onun rızasından bahsedilemez. Bunun aksini söylemek, uluslararası kabul gören çocuk haklarının ihlal edilmesi anlamına gelir. Bu söylem beraberinde çok vahim neticeleri getirir. Çocuk evlilikleri yasal hale gelir. Reşit olmayan çocuklarla cinsel ilişkide bulunmak yasal hale gelir. Çocuğun cinsel istismarı yasal hale gelir. Böylesine vahim bir yasa teklifinin gerekçesini ‘Aile bütünlüğünü’ korumaya dayandırıyorlar.”

Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundasın

AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN

“Böyle bir karar çıktığında bunun gerekçesi ‘Aile bütünlüğünü’ koruma olmayacağı gibi tam tersine aileler bu yüzden hızla dağılacaktır. Zira yasal hale gelen çocuk evlilikleri nedeniyle namus cinayetleri artıyor. 18 yaşın altında bir kız çocuğuyla cinsel ilişkide bulunmayı yasallaştırmak, kadına yönelik şiddetin de artmasına hizmet eder. 2016 yılından bu yana gündeme getirilen ama her seferinde toplumu infiale düşüren tepkilerin neticesinde geri çekilen tekliflere atıfta bulunuyoruz. “Ve diyoruz ki, aklınızdan bile geçirmeyin çocuk istismarının affı olamaz. Bir kez daha çocukların ve kadınların hakları için onlarla birlikte mücadele edeceğimizi, yanlarında olacağımızı söylemek istiyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!