MARMARİS MANŞET

CORONAYI KAPIDAN BEKLERKEN PENCEREDEN GİRMİŞ BİLE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Vardı, yoktu, saklanıyordu, hayır saklanmıyordu derken dün en üst ağızlardan bir vatandaşımızda corona virüsü tespit edildiği açıklandı. Dünyayı sarmış bir hastalığın ülkemizde görülmeme oranı sıfırdır. Zira Türk iyede dünya bir dünya ülkesidir. Öyle veya böyle eninde sonunda ülke yaşayanlarımızda bu illet ile tanışacaktı ve de dün tanıştı.

Sağlık bakanlığını kutlamak gerekir zira dünya bu illet hastalık ile uğraşırken, ülkemiz sağlık bakanı sağduyu ve sakinlik ile bu sureci başarılı bir şekilde bu güne kadar getirdi.

Ülkemiz vatandaşları bu illet hastalık ile tanışmadan bu korkunç hastalık ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğrendi. Yapılması ve sakınması gerekli her husus hakkında bilgi sahibi oldu. Ve kendi kendisinin, aile efradının ve içinde yaşadığı yerin nasıl dezenfekte edilebileceğini anladı. Panik yaşanmadı ve de inşallah bundan böyle de yaşanmaz. Aniden bastıran fırtınalı bir sağanağa yakalanmadan tedbir alma imkânına kavuştu.

Ha bundan sonrası için Allah sığınmaktan başka çaremiz yok. Fatih Sultan Mehmet’in dediği gibi “tedbirde kusur etme” yeter. Tevatür edilir ki 26 derecenin üzerinde bu mikrop ölüyormuş umarız öyledir. Hal böyle olunca da biz gibi sıcak ülkeler hiç olmaz ise bu illet hastalığın yayılmasına imkân vermez.

Böyle illet hastalıkların yok edilmesi kadar sonrası da çok önemli. Zira bu hastalık sadece insan öldürmüyor, tarımı, sanayii, ticareti de yerle bir ediyor. En az onlarca yıl sürer bu cansız kalan ekonominin tekrar hayata döndürülmesi, canlandırılması. İşte bu geçecek onlarca yıl sonrasındaki, dünya ekonomisi alacağı şekil fevkalade önem arz etmektedir. Bu olağanüstü durumun yarattığı ve de yaratacağı ekonomik dar boğaz ve canavarın, dünyaya nasıl hâkim olabileceğini ancak yaşayarak öğrenebileceğiz.

Son hatırladıklarımızdan olan, Çernobil ve atom bombası neticeleri bölgesel olarak, insanlık ve doğa üzerinde, ölüm ve yok olma noktasında tarifsiz izler bıraktı, Oysa bu illet corona vebası tüm dünya ülkelerini etkilemekte ve etkilemeye de devam etmektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!