MARMARİS MANŞET

CUMHURİYET BALOSU

İbrahim Karabenli

Yazarın şu ana kadar yazılmış 127 makalesi bulunuyor.

29 Ekim 1938’de Cumhuriyet, Atatürk büstünde kutlandıktan sonra, akşamda balo olurdu.
Kaymaklık ve adliye diğer ilçe devlet daireleri kordondaki yeni binada idi. Üç katlı bu binada, bodrum, birinci kat, ikinci kat. Şimdiki kaymakamlık bulunuyordu. Bu katta kutlamalar için balonlar ve elişi kağıtları ile süslenen giriş, iki yanlı süslü masalarla, tam köşede Baharlı Kardeşler Orkestrası yerini alırdı. Önce dans müziği, tango ve vals, sonra oyun havaları ve marşlar söylenir. Güzel mi güzel, neşeli mi neşeli tempolarda eğlenilirdi.


1954 yılında ise, kalabalık zevat ve nüfus kaymakamlık binasının giriş koridoruna sığmıyordu. Yeni yapılan iskelenin ucunda yapılmaya başladı. Hem bütün halk bu baloyu sahilden seyrediyor, hem de tüm ileri gelen Marmarisli bu coşkulu baloyu birlikte kutlamanın heyecanını duyuyordu.


Tabii bu heyecan, muazzam İsmet Bayar klarneti, Hüseyin Bayar tempo klarneti, hele Naci’nin şahane trompetçi ve çaldığı tangoları ile Mehmet’in cümbüşü ile Türk Sanat Müziği lezzeti gecelere renk katıyordu. Onların bu orkestrası her Marmarislilerin müziğe olan ilgisini arttırmış. Onların müzik kültürünü yükseklere taşımıştır.
Ama ne bayramlardı o bayramlar!..

YAZARIN SON YAZILARI
KAMYON KAYBOLDU - 11 Nisan 2021
SIHHATİNİZE BEYLER - 9 Nisan 2021
HACI - 10 Şubat 2021
SELA - 10 Şubat 2021
MEZARLIK - 9 Şubat 2021
G E N Ç L İ K - 8 Şubat 2021
UÇAKTA NAZAR - 8 Şubat 2021
YILAN BALIĞI - 6 Şubat 2021
DERS KONUSU TAŞ - 4 Şubat 2021
Enişteler, gelinler - 3 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!