MARMARİS MANŞET

DAYANIŞMA SEPETİ

DAYANIŞMA SEPETİ

Korona virüs salgını nedeni ile kapanan işyerleri ve ortaya çıkan mağduriyetlere yönelik bir örnek dayanışma da Marmaris’ten geldi. Dayanışma sepeti, veren el ile alan el arasında köprü oluyor ve ihtiyaç sahiplerini sevindiriyor.

Marmaris Sarıana Mahallesi’nde bulunan Gülsen Apartmanı sakinleri tarafından korona virüs Covid-19 salgının yaşandığı bu günlerde ihtiyacı olan kişiler için Mustafa Kemal Paşa Sokağı üzerinde temel ihtiyaçların bulunduğu bir sepet asıldı. Üzerinde “İmkanı olan koysun, ihtiyacı olan alsın” ifadesi yazılı sepete yardım yapmak isteyenlerin bıraktığı gıda ürünleri yer alırken, ihtiyaç sahipleri de istedikleri ürünü ücretsiz alabiliyor.

İMKANI OLAN KOYSUN, İHTİYACI OLAN ALSIN

Sarıana Mahallesi sakini Selma Görmüş korona virüs nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin alması için kapısının önüne koyduğu sepete şeker, makarna gibi çeşitli gıda malzemeleri bıraktı. Sokağa bırakılan sepette ihtiyacı olanların alması için gıda ürünleri koyan duyarlı kişiler, ihtiyacı olanlara sepetten alma, imkanı olanlara ise sepete yeni erzak koyma çağrısı yaptılar. Korona virüsten dolayı evinden çıkamayanlar, evine günlük para getiremeyenler için böyle bir dayanışma yaptığını belirten Selma Görmüş, “Kültürümüzde de var olan dayanışma örneği İmkanı olan koysun, ihtiyacı olan alsın diyerek bir sepet oluşturduk. Güzel bir uygulama ile dayanışma örneği teşkil ettiğine inanıyoruz. Buraya ihtiyaç maddeleri koyabilecekleri bir yer olsun istedik . Özellikle özel sektör işçileri ve küçük/orta ölçekli esnafın ekonomik zorluk çektiği bu günlerde birbirimize destek olmalıyız. Biz bize yeteriz. Ne demişler, komşu komşunun külüne muhtaçtır. Bu sepet uygulamasını aymaya çalışıyorum.   Umuyorum ki herkese örnek olur çünkü yardımlaşmamız gerekiyor. Herkes aynı şeyi yaparsa bence çok güzel olur” diye konuştu. 

BİZ BİZE YETERİZ

Mahalle sakini yaşayanlarında Hatice Balkan bugünlerde birlik olunması gerektiğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi, “ Ülkemiz korona virüs salgını ile canla başla mücadele veriyor. Bizlerde en azından kendi beldemizde yaşayan yardıma muhtaç aileler için dayanışma içerisinde olmalıyız. Vatandaşlarımız  büyük ilgi gösteriyor. İnşallah bu sepet hiç boş kalmayacak. Gittikçe paylaşmaya daha çok ihtiyacımız olacak. Artık paylaşmayı öğrenmemiz lazım. Komşum açsa ben burada karnım tok yatamıyorum. İhtiyacı olan burada istediğini alacak. Gün birlik günü.” dedi. Sarıana Mahallesi’nde yaşayan mahalle sakinler bu dayanışma örneğini büyütmeyi hedefliyor.

Burcu ÇELİK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!