MARMARİS MANŞET

“DEMOKRASİ DARBESİ”

“DEMOKRASİ DARBESİ”

CHP Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili konuştu:

“DEMOKRASİ DARBESİ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris İlçe Başkanı Ev. Zekican Balcı ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Marmaris İlçe Örgütünde düzenlenen basın toplantısına CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve İlçe Başkanı Ev. Zekican Balcı katıldı.

İlk olarak açıklamalarda bulunan  CHP Marmaris İlçe Başkanı Ev. Zekican Balcı, konuşmasına tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm insanlara Allah’tan rahmet, tedavisi devam edenlere acil şifalar dileyerek başladı.

Balcı, “ Ulusumuzun; ekonomik, sosyal ve sağlık anlamında zor bir dönemden geçtiği bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz olgu birlik ve beraberlik iken ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarının bunun tam tersi şekilde hareket etmesi maalesef bizleri yine ve yeniden hayal kırıklığına uğratmıştır. 2019 yılı Demokrasi indeksinde 167 ülke arasında 110. Sırada yer alan Türkiye ne yazık ki birçok alanda olduğu gibi bu alanda da kan kaybetmeye devam etmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sayın Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği 04 Haziran 2020 tarihinde düşürüldü. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe örgütü olarak bu antidemokratik ve hukuka aykırı kararı kesinlikle kabul etmiyoruz ve bu durumu “demokrasi darbesi” olarak nitelendiriyoruz. Milletvekilliğinin, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmış olmasına ve bu başvurunun henüz karara bağlanmamış olmasına rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin teamülleri de yok sayılarak düşürülmesini demokrasi ve hukuk çerçevesinde değerlendirmek kesinlikle mümkün değildir.

Kaldı ki 26. Dönem milletvekili olduğu dönemde ceza alan Sayın Berberoğlu’nun 26. Dönemde kaybettiği dokunulmazlığı yine o dönemle sınırlı olmalıdır. 27. Dönemde tekrar seçilen ve dokunulmazlık kazanan Berberoğlu hakkındaki kararın hem hukuk hem de demokrasi kuralları gereği dönem sonuna kadar bekletilmesi gerekirdi.

“BU SİYASİ BİR KARARDIR”

Her bir yöneticinin ve her bir vatandaşın bilmesi gereken husus hukukun ve adaletin herkes için gerekli olduğu gerçeğidir. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” düşüncesi ile hareket etmenin ne devletimize ne de milletimize hiçbir yararı yoktur. Her bir vatandaşımız geleceğimizi aydınlatma yolunda bulduğu her platformda haksızlık ve adaletsizlik karşısında sesini yükseltmeye mecburdur. Bu bir vatandaşlık görevidir. 2 yıl bekleyip pandemi sürecinde ve tam da Sayın Berberoğlu’nun doğum gününde verilen kararın siyasi olduğu çok açıktır. Buradan, Cumhuriyetin Kalesi Marmaris’ten onurlu gazeteci Enis Berberoğlu’na selamlarımızı iletiyoruz ve her zaman yanında olduğumuzu bilmesini istiyoruz.

Demokrasiyi bir araç değil amaç olarak gören biz Cumhuriyet Halk Partililer, bu yolda bedel ödemeye her zaman hazırız. Bindiğimiz bu demokrasi tramvayından istediğimiz durağa gelince değil dünya durunca ineceğiz. Nefes alabildiğimiz sürece Hak-Hukuk-Adalet diye haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

“SARAYIN YENİ BİR OYUNU”

CHP Muğla Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda bulundu. Girgin Sarayın talimatı ile milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürüldüğünü ifade ederek, “ Genelbaşkanımızın dediği gibi ülkemiz gerçekten yönetilmiyor adeta savruluyor. Mustafa Kemal Atatürk2ten hesap soran meclis maalesef günümüzde Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı ile iş yapar hale gelmiştir. Bütün vatandaşlarımız farkındaki uzun zamandır bir takım karışıklık yaratmak ve gerginlik yaratmak için senaryolar ortaya koyuldu. Ne yaptılar demokrasi için canının seve verecek olan insanlara darbeci ilan ettiler. Sonra camilerde Çav Bela çalıp Cumhuriyet Halk Partilileri tutukladılar. En son olayda sarayın karışıklık meydana getirmek için  getirdiği yeni bir oyun. Bu oyunlara kanmayacağız.

“ADALET VE DEKMOKRASİYİ BU ÜLKEYE GETİRECEĞİZ”

İktidarın işi okadar zor ki ekonomi çökmüş, insanlar aç ve pandemi sürecini de çok kötü  yönettiler. Bu süreçte belediye başkanlarımız çok başarılı oldu. Bu nokta yapabilecekleri tek şey ülkede karışıklık yaratmak ve bundan siyasi rant elde etmek. İstiyorlar ki insanlar sokağa dökülsün, karışıklık çıksın. Genel başkanımızın dediği gibi hangi engelleri çıkarırlarsa çıkarsınlar hak, hukuk, adalet ve demokrasiyi gerçek anlamda mutlaka bu ülkeye getireceğiz. Bu bir kumpastır. Daha Anayasa Mahkemesi sürecinden tamamlanmadan bugün gündeme getirilmesini açık bir kumpas olduğunu bütün vatandaşlarımız izlemektedir. Sağ duyu ile bu süreci hep birlikte atlatacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!