MARMARİS MANŞET

“Deniz kıyıları halkındır”

“Deniz kıyıları halkındır”

Marmaris Kent Konseyi Muğla’nın birçok kıyılarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV’e verilemesini protesto etmek için, 1 Mart Pazar günü Akyaka’da bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Muğla ilçelerinde bulunan bir çok deniz kıyısı, aslında Ltd Şti olan Muğla Turizm Çevre Vakfı olarak lanse edilen MUÇEV verilmesi dikkat çekti. İhalede sadece MUÇEV’e verilen kıyıların “kıyılar halkındır “ anayasa ilkesine hiçe sayıyor.  1990 yılında çıkan 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve yine aynı yıl çıkan Kıyı Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğe göre; ‘Kıyılar ile doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup buralarda hiçbir yapı yapılamaz.”

“KIYILAR BELEDİYELERE VERİLSİN”

Kentin haklarının koruyacağını söyleyen Ufuk Beytekin, “Muğla’nın tamamını ilgilendiren kıyıların MUÇEV adlı bir şirkete kiralanma olayını protesto edeceğiz. Akyaka’da basın açıklaması yaparak, kent halkını kentine sahip çıkmasını sağlamak ve bilinçlendirmek için açıklama yapıyoruz. Kıyılar halkınsa, halkın temsilcisi olan kıyıların belediyelere verilmesi talep ediyoruz.”

KIYILAR MAL DEĞİLDİR

Kent Konseyi yönetmeliğinin kendine verdiği hak ve hukukun kenti koruma göreviyle hareket ettiğini belirten Kent konseyi Başkanı Ufuk Beytekin,  “ Kıyılar halkındır anayasası maddesi, kıyılar bir mal değildir, Bütün halkın kolay ulaşımına açıktır. Anayasa maddesi budur. Fakat kıyılar Büyükşehir’e verilmesi gerekirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiştir. Bakanlık ise ihalede sadece MUÇEV’i çağırıp kıyıların kiralık kullanım hakkını ona vermiştir.

BURCU ÇELİK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!