MARMARİS MANŞET

DEPREM OLASILIĞI

Sevgili okurlar ismi hiç duyulmamış bir Alman Jeolog geçen gün lokal bir Alman televizyonunda şöyle diyordu: “depremlerin esas olma sebebi soğuk ve sıcak hava değişiminin ani olması ve yüksek farkı ile oluşmaktadır”.

Yani demek istediği havanın birden çok soğuması veya birden çok ısınması ve bu farkın 10-15 derece gibi olmasının depremleri tetiklediğini söylüyordu.

Ben Almanların, kim olurlarsa olsunlar, söylediklerine boş vermem, dikkat ederim. Almanlar tarih boyunca insanlık için çok büyük şeyler icat etmişlerdir.

İster Tıp, ister Mühendislik ve Teknoloji alanlarında dünya tarihine büyük harflerle yazılıdırlar.

Geçen ay Frankfurt Üniversite Hastanesinde yaşı en fazla 27-28 olan bir Alman doktor bayan ile konuşuyordum.

Konuşurken hastanede nerede çalıştığını sordum bana verdiği cevap, “ hocamız beni tansiyon araştırma komitesine verdi ve sadece orada çalışıyorum” dedi.

Orada ne yaptığını sorduğumda ise: “araştırma yapıyoruz tansiyonun neden çıktığını veya indiğini araştırıyoruz” dedi.

Kaç kişi bu işi yapıyor diye sordum: ”16 uzman doktor” diye cevapladı.

Almanya’da lise 13 senedir. Tıp eğitimi 6 sene, uzmanlıkta 2 sene. Hiç aksatmadığınız takdirde Uzman Tıp Doktor olmak için 13 yıl lise ve 8 sene Tıp eğitimi olmak üzere en az 21 sene eğitim almiş olmanız lazım. Bu kız 6 yaşında okula başlamışsa tam 21 yıl başarı ile sınıfta kalmadan okumuş.  Diğerleri kaytarırken bu para kazanmaya başlamış.

Şimdi de hocaları tansiyon ile ilgili araştırma yapması için bir araştırma gurubuna vermiş. Bunlar bazı hayvan ve insanlar üzerinde araştırma yapıyorlarmış. Yakında bir ilaç bulurlarsa hiç şaşmam.

Şimdi bu Alman Jeolog’a da dikkat etmek lazım, dediği doğru da olabilir, bu Almanlar çok hırslı ve çalışkandırlar. Aslında bugün askeriye’de kullanılan uzaktan kumandayı da Almanlar 2.ci dünya harbinde icat etmiş sonra icat eden Dr. Werner von Braun’u Amerikalılar Amerika’ya götürmüşler.

Belki anımsarsınız birçok yeni buluş önce kabul görmez ama sonra mecburen kabul edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!