MARMARİS MANŞET

DEPREMLE YAŞAMAYA TAM ALIŞMIŞTIK Kİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 249 makalesi bulunuyor.

Marmaris yaşamında tek korkumuz deprem idi. Ve de deprem ile yaşamaya, ne kadar korksak ta alışmış, yaşam düzenimizi de bu gerçeklere göre uyarlamıştık. Yine deprem gerçeği ile yüzleştiğimizde artık eskisi kadar paniklemiyor, gerekli önlemler ile sallantılarla kardeş kardeş yaşıyor idik.

Ne yazık ki korku duygularımız, dünyayı saran malum salgın nedeniyle ikiye çıktı.

Depremlerde, istesek te istemesek te sokaklara olduğumuz gibi fırlıyoruz zira yaşayabilmek için zamanla yarışmak zorundayız. Apar topar sokaklara kendimizi attığımızda ne yazık ki dışarıda da malum salgın kol geziyor ve de insanların bir araya gelmesini fırsat kolluyor.

Bu ikilem arasında yeni yeni yöntemlere baş vurup, bu iki melun ile yaşamımızı yeniden dizayn etmek, ve de yeni uyuma göre hareket zorundayız.

Devlet baba, malum salgın nedeniyle, risk gurubundaki özellikle,  65 yaş üstü nüfusa yaşam kısıtlaması getirdi ve nasıl yaşanması gerektiğini ilan etti. Gerisine ben karışmam dedi. Artık kendi kendinize bakacak koruyacak ve de malum salgından bünyenizi koruyacaksınız dedi ve sloganı “evde hayat var” dedi.  Demesine dedi de olası depremlerde de evde kalırsan hayatını kaybetme riskin var.

Peki, ne olacak, evde kalsan bir âlem kalmasan bir âlem, gel de çık işin içinden.

Aslında bu sadece Marmaris’in bir sorunu değil Türkiye’nin bir sorunu.

Hükümet, deprem için kentsel dönüşüm imkânını yürürlüğe koysa da, ne yazık ki kentsel dönüşümündeki aksaklıklar nedeniyle birçok vatandaşı- aileyi, “ kentsel dönüşüm kazazedesi” yapmıştır.

Velhasıl kelam taşlar bir türlü yerine oturmuyor, gözümüz kulağımız bulunacak aşı ve ilaçta, çaresiz bekliyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
YILAN YUVASINA DÖNDÜ - 21 Ocak 2021
DÜNYA TERÖRÜ - 20 Ocak 2021
KIYAMET NE ZAMAN KOPAR - 13 Ocak 2021
CEZA MI? - 11 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ