MARMARİS MANŞET

DIŞA BAĞIMLILIK YOKTUR

DIŞA BAĞIMLILIK YOKTUR

Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, balıkçılık ve av sezonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Nejmettin Kaya, “2000 yılında 14 bin 533 ton ihracatımız olmasına karşın 2018 yılı verilerine göre, ülke olarak yaptığımız ihracat 177 bin 539 tondur. Bu konuda dışa bağımlılık asla yoktur” dedi.   Av sezonu ile ilgili değerlendirmede bulunan Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, Marmaris bölgesinde önemli bir durum teşkil etmediğini söyleyerek bölgede geleneksel kıyı balıkçılığın yoğun olduğunu belirtti.

Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, Marmaris’te faaliyet gösteren restaurantlarda denetim yaptı. Ahtapot avlama yasağına uyulması bölge için çok önemli bir konu olduğuna değinen Nejmettin Kaya, ” Av sezonu içerisinde Trol ve Gırgır tekneleri av sezonu açıldığı zaman bölgemizde avcılık yapabilirler. Av sezonu açılmadan bu tür endüstriyel balıkçılık gemilerinin avlanması yasaktır. Bölgemizde avcılık yapılan balık türleri ise, Çipura, Barbun, Mercan, Lahos,  Sinarit, Trança, Fangri, Karagöz, Sargos, Kefal, Sarıkuyruk, Kılıç ve Ahtapot türlerinin avcılığı sıklıkla yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

KISITLAMALARA UYULMALI

 Marmaris’te avcılığı yapılan türlere ait zaman ve diğer kısıtlamalar olduğunu belirten Kaya, “Lagos, sadece 01 Haziran – 31 Ağustos tarihlerinde avcılığı yapılabilir ve boy olarak 50 cm’den uzun olması gerekir. Amatör balıkçılar için bir kişi sadece bir tane avlayabilir. Antapot, 15 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında yasak olup, bir ahtapot en az 1 Kg. ağırlığında olmalı ve amatör olarak avlanmasında bir kişi en fazla 3 tane ahtapot avlayabilir. Barbun, tüm sezonda avcılığı yapılabilir fakat, 13 cm boyundan daha küçük olduğunda avcılığı yapılamaz. Kılıç,   15 Şubat-15 Mart ve 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında ve boyu en az 125cm olacak şeklide avlanması yapılabilir” şeklinde konuştu.

   Balık satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus   yasak dönemde avlanmış balık olmaması   gerektiğini vurgulayan Kaya, “Öncelikle en çok dikkat etmemiz gereken konu şudur ki, aldığımız balık yasak dönemde avlanmış olmamalı ve boyutları yasal sınırlar içirişinde olmalıdır. Tüketim açısında bakarsak, Gözleri parlak, dışa bombeli dolgun ve şişkindir. Göz bebeği siyah ve ak tabakası şeffaf olur. Eti sıkı ve esnektir. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişerek solar.  Taze balıkta doğal yosun ve deniz kokusu vardır” diye konuştu.

Kaya, tazelik açısından bir endişe yaşanır ise mutlaka Alo 174 Gıda İhbar Hattı’na gerekli ihbarın yapılması gerektiğini vurguladı.

DENİZLER MİRAS DEĞİL EMANETTİR

Su ürünlerinde dışa bağımlılık gibi bir konu asla olmadığını söyleyen Nejmettin Kaya, “2000 yılında 14.533 ton ihracatımız olmasına karşın 2018 yılı verilerine göre, ülke olarak yaptığımız ihracat 177.539 tondur” diye konuştu.

Muğla ve Marmaris’te kesinlikle Deniz Patlıcanının kesinlikle avlanmasının yasak olduğunu kaydeden Kaya, ticarete kapalı bir alan olduğu vurguladı.

 Marmaris İlçe Müdürlüğü olarak bir sloganı olduğunu söyleyen Nejmettin Kaya, “Denizler Bize Miras Değil Emanettir” diyerek, ” Bu slogandan da anlaşılacağı üzere emanete sahip çıkmamız ve gelecek nesillere deniz ürünlerini aktarmamız için hem avcılık yapanların hem de tüketicilerin dikkat etmesi gereken konular vardır. Avcılık yapanların av sezonu ve avlanacak ürünlerin kıstaslarına uymaları gerekirken, tüketicilerin de yasak dönemde  avlanmış, yasak yöntemlerle avlanmış ve avlanma kritelerine uymayan ürünleri almamaları gerekmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!