MARMARİS MANŞET

DOLAR ÇUVALA SIĞMAZ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Elbette sadece dolar mı, hayır tüm yabancı paralar.  Sığmaz mı, bal gibi çuvala sığar hele bir de ağzını çuvaldızla dikilirse diye düşünülse de maalesef öyle olmuyor, kurları zaptı rap altına alırım deniliyor ama olmuyor işte. Ekonomi kuralları kendi işçinde kendi kurallarına göre oynuyor ve de kabı kaşığı tanımıyor sığmıyor.

Terazinin bir kefesine dünyayı diğer kefesine de bir avuç dolar koysan, ekonomik dengeler rayından çıkmış ise dengeler bozulur, dolar dünyayı sallar.

Dolar, ülkemiz için neden bu kadar önemli derseniz hepimizin bildiği, ücret ve maaşlar hariç!  Hemen hemen tüm ekonomi dolara endeksli.

Alt yapı, yollar hastahaneler velhasıl ekonominin ağır yükü hemen hemen hatırı sayılı tüm ödemeler dolara bağlı. Ya dış borçlar, elbette dolara bağlı. Dolar bir sent artarsa, ihracatçılar için dış ülkelerde rekabet şansı artar, mal veya hizmetin fiyatı ucuz olduğundan talep fazla olur aslında. Lakin ihracat kısmında, o tarafta da durum terse döner. Ama Marmaris gibi geliri yurt dışı yabancı paralara bağlı olan yerel ekonomiler pozitif i tavan yapar. Neden derseniz biliyorsunuz ama bir daha yazayım ucuz, bir turizm pazarı olacağımızdan. Kalite belki olamaz ama yurt dışından döviz girmiş olur ülkemize.

Olan vatandaşlara olur, hayat pahalanır, gelirler düşer, işsizlik artar, fakir, fakir kere fakir olur zenginlerde servetlerini bir o kadar arttırırlar. Faizler yükselir enflasyon oldukça sarsılır, alım gücü düşer vs.vs.

Ülkemiz dolarizasyon ülkesi olmaktan çıkmadıkça, başka bir ifade ile dolar bağımlılığı asgari düzeye düşmeden, ne yapılırsa yapılsın, dedik ya dolar çuvala sığmaz.

Yabancı paralar ve de özellikle ülkemizi ekonomik olarak yakından ilgilendiren doları, illa zor altında dizginleyeceğiz dersek te o zaman ekonomik dişler zarar görebilir.

Ekonomi ne siyaseti sever ne de kendi kuralları dışında da ki kuralları.

Bir gün temel çift görüyormuş, Dursun’da tek gözünü kapatsana, demiş.

Biz de dolara tek gözle mi baksak.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!