MARMARİS MANŞET

DOMATES’TE KOTA ARTIRILDI

DOMATES’TE KOTA ARTIRILDI

CHP Muğla Milletvekili Özcan Sordu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli cevap verdi: “Rusya ile yapılan anlaşma ile domates kotası 200.000 tondan 250.000 tona çıkarıldı.”

Muğla Milletvekili Suat Özcan ; Ocak ayı ortalarında Muğla İl Başkanımız Adem Zeybekoğlu, Milletvekili arkadaşım Süleyman Girgin ve CHP Seydikemer İlçe Başkanımız Cemil Daydır ve ilçe örgütümüz ile birlikte Kumluova toptancı halinde Örtü altı domates üreticileri ile bir araya gelerek sorunlarını dinlediklerini, en temel sorunun Rusya’ya ihracat sorunu olduğunu ya da Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği domatese kota uyguladığını öğrendiklerini, bunun üzerine konuyu TBMM ye taşımaya karar verdiklerini söyledi.

Milletvekili Özcan, 28 Ocak 2021 tarihinde verdiği soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye; Seydikemer, Fethiye, Dalaman ve Ortaca ilçelerinde kota dolduğu zaman elde kalan domatesleri sormuştu? Yetiştirilen domateslerin büyük bir yüzdesinin Rusya Federasyonu’na gönderildiğini belirten Özcan; “İki ülke arasında yaşanan her krizde fatura çiftçimizi vuruyordu, çiftçi kotadan dolayı elindeki domatesi ihraç edemiyordu. Bu sorunu hemen Bakanlığa soru önergesi vererek dile getirdik.”  dedi.

Bakan verdiği cevapta, Rusya Federasyonu’nun domates ithalatında uyguladığı kotanın artırılması konusunda Ticaret Bakanlığı’nın çalışmalar yürüttüğünü, 21 Ocak 2021 tarihinde yapılan anlaşma ile domates kotasının 200.000 tondan 250.000 tona çıkarıldığını belirtmişlerdir.

Her zaman çiftçinin yanında olduğunu belirten Özcan “Muğla tarımsal alanda ülkemize olduğu kadar yurtdışına da ihraç yapan bir il, çiftçimiz her zaman bizimde önceliğimiz olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!